Japan i Španija pokorili grupu E, panceri idu kući

Hansi Flick više neće biti selektor Njemačke, uprkos pobjedi protiv Kostarike od 4:2. Nijemcima to nije bilo dovoljno da imaju bolju gol razliku od crvene furije, pa će u osmini finala na megdan Maroku izaći Španija.

Bilo je ovo najuzbudljiveje veče u dosadašnjoj završnici grupne faze Mundijala u Kataru, iako su se očekivale rutinske pobjede Španije i Njemačke. Na poluvremenu se činilo da će i biti tako, jer su oba favorita u svlačionicu otišla s prednošću od jednog gola. Za Španiju je pogodio Alvaro Morata u 12. minuti, dok su panceri prednost stekli u 10. minuti pogotkom Sergea Gnabrya.

Po povratku iz svlačionica počinje pravo ludilo. Inicirali su ga samuraji, koji su za svega pet minuta preokrenuli rezultat protiv crvene furije. Sjajan pogodak postigao je Ritsu Doan an u 48. minuti. Prošao je odbrambenog igrača i pucao malo izvan šesnaesterca. Lopta prolazi uz desnu stativu, golman nemoćan. U 53. minuti pogodio je Tanaka. VAR je provjeravao pogodak prije nego što je priznat. Japan je pozakao da pobjeda protiv Njemačke u prvom kolu nije bila slučajna, a poraz od Kostarike jeste. Završili su na prvom mjestu sa 6 bodova i zakazali duel sa Hrvatskom.

Nakon toga drama se razvija i na drugom stadionu. Kostarika je pogotkom Yeltsina Tejedaa u 58. minuti poravnala protiv Njemačke, a u 70. im Juan Pablo Vargas donosi vodstvo i nadu za prolaz dalje.

Onda je na scenu stupio rezervista Kai Havertz, koji postiže pogotke u 73. i 85. minuti, a pobjede Njemačke ovjerio je Füllkrug u 91. Hansi Flick je donekle spasio čast, nije postao prvi Njemački selktor bez pobjede na Mundijalu, ali je ponovo razultat iz Rusije 2018. godine, kada su panceri također završili takmičenje u grupi. Ako bude dosljedan izjavama koje je davao prije početka Svjetskog prvenstva, Filck će otići sa klupe elfa.

Sutra nas očekuje rasplet u grupama G i H. U grupi G sastaju se Srbija i Švicarska, u reprizi kultnog meča sa prethodnog Mundijala, te Brazil i Kamerun. Portugal će u grupi H moći odigrati revijalni meč protiv Južne Koreje, a Urugvaj i Gana će nas podjsetiti na još jedan klasik sa svjetskih prvenstava, četvrtifinale iz 2010.