KATAR 2022 / Fernandes nezaustavljiv za Urugvajce, Portugal u osmini finala

Utakmicom između Portugala i Urugvaja večeras je okončano drugo kolo grupne faze Svjetskog prvenstva u Kataru. Slavili su Portugalci sa 2:0.

Oba gola postigao je Bruno Fernandes, i to u 54. i u trećem minutu sudijske nadoknade sa bijele tačke.

Večerašnjim trijumfom Portugal se osvetio za poraz sa Svjetskog prvenstva 2018. godine u Rusiji, kada ih je Urugvaj sa 2:1 izbacio u osmini finala. Dvostruki strijelac za Urugvajce tada je bio Edinson Cavani.

Portugal iz dva susreta ima isto toliko pobjeda i obezbijedio je plasman u osminu finala. Urugvaj, s druge strane, ostaje na bodu (remi sa Južnom Korejom) i preostaje mu susret s Ganom u posljednjem kolu grupne faze.

Ovo su bili početni sastavi:

PORTUGAL: Costa – Cancelo, Dias, Pepe, Mendes – B. Silva, Neves, Carvalho – Fernandes, C. Ronaldo, Felix;

URUGVAJ: Rochet – Coates, Godin, Gimenez – Varela, Valverde, Vecino, Bentancur, Olivera – Nunez, Cavani.

U nastavku teksta mogli ste pratiti najzanimljivije detalje sa meča koji je igran na stadionu “Lusail Iconic” u gradu Lusailu.

90+11′ Kraj susreta. Portugal je slavio sa 2:0.

90+4′ Igrat će se čak devet minuta sudijske nadoknade.

90+3′ Gooooooooooooool! Portugal vodi 2:0 i sada je sve gotovo! Fernandes je loptu poslao na jednu, a golman se bacio u drugu stranu.

90′ Penal za Portugal! VAR je utvrdio da je Gimenez igrao rukom u šesnaestercu.

75′ Stativa! Maxi Gomez snažno je šutirao s ruba šesnaesterca, ali je samo pogodio desnu stativu. Puno sreće sada su imali Portugalci.

72‘ Selektor Urugvaja pravi dvostruku izmjenu. Izlaze Nunez i Cavani, ulaze Suarez i Gomez.

54′ Goooooooooooooool! Portugal dolazi do vodstva. Ipak je strijelac Bruno Fernandes, iako se na prvu činilo da je loptu nakon njegovog centaršuta u gol skrenuo Cristiano Ronaldo. Na službenoj stranici FIFA-e prvobitno je kao strijelac bio naveden Ronaldo, ali je to sada Fernandes.

51′ Sada je jedan navijač nakratko upao na travnjak, što je izazvalo negodovanje i zvižduke gledatelja na tribinama.

46′ Nastavljena je utakmica u Lusailu.

45+4′ Kraj prvog poluvremena, nije bilo golova.

38′ Prvi žuti karton za selekciju Portugala, a u bilježnici Alireze Faghanija završio je Ruben Neves.

37′ Šansa za Portugal na drugoj strani, ali raščišćava situaciju urugvajska odbrana.

32′ Bentancur se sručio u kazneni prostor, izašao sam pred golmana Portugala, šutirao nisko, ali je Diogo Costa bio na mjestu i sjajno odbranio.

32′ Portugal pobjedom može osigurati drugi krug, ali u slučaju da ne pobijedi, mogla bi se itekako zakomplikvoati situacija.

20′ Portugal u svom posjedu loptu drži čak 74 posto vremena. Statistika pokazuje da i dalje nema šuta u okvir gola.

6′ Već prvi žuti karton na utakmici. Bentancur je nagazio Rubena Diaza i sudija mu to nije oprostio.

1′ Počela je utakmica.