Ostalo

Francuska svjetski prvak u ženskom rukometu

U danskom Herningu u dvorani Jyske Bank Boxen odigrana je finalna utakmica 26. Svjetskog rukometnog prvenstva.

U finalu su se našle reprezentacije Francuske i Norveške.

Francuskinje su na putu do finala prvo u četvrtfinalu ubjedljivo savladale reprezentaciju Češke rezultatom 33:22, a potom su u polufinalu također bile ubjedjive i protiv Švedske slavile sa 37:28, sa druge strane Norvežanke su u imale teži put do finala sudeći prema rezultatima, u četvrtfinalu su sa dva razlike savladale Crnu Goru 26:24, a u polufinalnoj utakmici su golom u posljednjim sekundama produžetka savladale domaću Dansku rezultatom 29:28.

Finale je počelo vodstvom golom Francuskinja, a u vodstvu su se smjenjivale obje reprezentacije sve do polovine prvog poluvremena kada Francuska prelazi u vodstvo i prednost do kraja poluvremena povećava na plus tri, 20:17 je bio rezultat prvog poluvremena, piše Sport Centar.

U drugom poluvremenu Francuska je održavala stečenu prednost iz prvog poluvremena.

Na pet minuta do kraja Francuska je imala dva gola prednosti i rezultat je bio 29:27.

Francuska je treći put u svojoj historiji postala rukometni šampion svijeta.

U redovima svjetskih prvakinja najbolji strijelac bila je Tamara Horacek sa 5 golova, dok je u redovima Norveške reprezentacije iskusna Nora Mork postigla 8 golova.

U duelu za treće mjesto domaćin Danska je savladala Švedsku rezultatom 28:27, te na taj način su reprezentativke Danske osiugurale direktni plasman na Olimpijse igre u Pariz naredne godine.

Svjetsko prvenstvo u rukometu, finale:Francuska – Norveška 31:28