Ostalo

Proslavljeni bh. trener za Bosnainfo: "Neki pričaju kako su naši rukometaši neznalice, to nije tačno! Ovo nije bio naš limit"

Nakon tri vezana poraza na EURU 2024 u Njemačkoj, od kojih je pogotovo zabolio ovaj posljednji od Gruzije kojoj je to bio debitantski nastup na EP, postavlja se pitanje jeli ovo zaista naša rukometna realnost?

FOTO: FACEBOOK/RKVOGOSCA
FOTO: FACEBOOK/RKVOGOSCA

Smatramo, a mnogo je istomišljenika, da nije.

Istina, grupa je bila preteška, prvaci Šveđani, preporođeni Holanđani koji su u Top 10 u Evropi, bili su velik zalogaj, dok se šansa za prvu pobjedu na EP tražila protiv Gruzije, ali ni tu nismo mogli više od poraza 19:22 iako smo na početku vodili i 8:4.

Kako to biva često u našem kolektivnom sportu, odmah se prešlo na analizu zalaganja kod pojedinaca koji repku koriste (baš kao i u fudbalu) za rekreativni godišnji odmor i koji su tu samo zato što ih istočne ili zapadne komšije nisu pozvale u svoje redove, i ostao je dojam da i u rukometu toga ima. Međutim, to je, čini se, samo jedan od razloga za očajne partije i igru koja je mogla u proći 80-tim i 90-tim godinama prošlog vijeka, a i tada se igrao rukomet koji je bio umjetnost za ovo što prikazuju izabranici Irfana Smajlagića.

Zamolili smo za analizu debakla na EP-u, nakon prilično uspješnih kvalifikacija, poznatog bh. trenera Senada Skopljaka kojeg u BiH, ali i van nje nije potrebno posebno predstavljat.

Češća okupljanja

Čovjek koji je više decenija u rukometu gdje se kao igrač, a kasnije i trener, kitio medaljama s visočkom Bosnom i s nekoliko katarskih klubova, trenutno je na klupi RK Vogošća s kojom je ove sezone uspio prezimiti u Evropi nakon eliminacije češkog Brna iz EHF Kupa, a u februaru ih u osmini finala čeka rumunski Minaur Baia Mare.

Kao i svi navijači u BiH i Senadu je teško palo ono što je vidio u Njemačkoj, a ne krije da su mu zasmetale i izjave nakon trećeg meča gdje je ponajviše, vjerujemo, aludirao na komentare selektora koji je rekao kako „igrači iz BiH ne mogu igrati na nivou EP-a“, ali i drugih koji slično misle.

FOTO: FACEBOOK/RKVOGOSCA
FOTO: FACEBOOK/RKVOGOSCA

– Jasno je da smo mogli bolje. Nisu to neke neznalice kako neki tvrde. Treninzi su bili snažni i zamorni jer tako ovaj selektor zahtjeva. Ali to stavlja negativan efekat na igrače koji su stigli tu a nisu redovni ili ne igraju u svojim klubovima. I to je utjecalo na njihov mišićni sistem. Kretali su se totalno “nerukometno“ i smatram da u igri postoje opstrukcije. To je moje mišljenje. To što igrači ne znaju nekad da se prebroje u odbrani i ne znaju kako se preuzima pivot, to je stvar neiskustva. Ali da su neznalice, apsolutno se ne slažem! Neki tvrde da je naš rukomet u superkrizi, prije bih rekao da je naša reprezentacija u krizi. Evo imamo kadete koji postižu dobre rezultate, ističe Skopljak na početku razgovora.

Konstataciju selektora Smajlagića o igračima iz BiH prokomentarisao je sljedećim riječima.

– Kako onda Edin Bašić svojevremeno, kojeg sam trenirao u Želji, postade prvi strijelac francuskog prvenstva. Adnan Šabanović branio za Ciudad Real. Da ne nabrajam dalje igrače koji su otišli iz bh. lige i napravili sjajne karijere. Jedan od problema naših je i taj zakon o sportu, i uslovi u kojima se radi, a koji nisu kao oni koje imaju Skandinavci, Francuzi i drugi… Da ne govorim o igračima koji i danas odlaze u susjedne selekcije.

– Zatim, imamo problem nedovoljnog okupljanja selekcija u rukometu. Barem 15ak puta godišnje bi trebali to imati, da se stvori jedan sistem, uigranost, upoznavanje igrača i trenera. Evo, i liga je nikad ujednačenija, ima tu kvaliteta, a pogledajte nas, Vogošću, skoro kao mjesna zajednica napravili smo jedan veliki uspjeh u Evropi. I sad igramo protiv Rumuna koji 5 miliona eura ulažu i svoj tim.Nešto se pomiče ipak, naglašava Senad.

Pripreme su, kaže, posebna priča.

– Sve kreće od ustrojstva Saveza gdje se mora napraviti uređenje. Ne možete vi desetak dana prije Eura napraviti neke mini pripreme i spremiti ekipu za takav nivo takmičenja. Odjednom su se okupili i stvorio se zamor, akutni, koji se „liječi“ i po četiri sedmice. Ne bih da budem sada ja „general poslije bitke“, ali evo kad već komentariše, ono što bih drugačije uradio jeste pristup na treninzima, da su malo laganiji, da se više radi na psihi, i taktici da se zna šta ko radi i u kojoj varijanti, ko šta radi u odbrani i u napadu. I tranzicijski smo loše stajali. Nismo pet kontri izvukli u tri utakmice. To je tipični znak zamora. Također, neuigrani smo. Ali evo neka ovo bude jedan novi početak. Sad kad vidimo gdje smo. Ni izbor pojedinaca nije možda bio najbolji. Na primjer, Davidović se nje baš proslavio na poziciji srednjeg beka, kao organizator igre dosta je lutao. I preko krila smo očajno igrali. Stalno se nešto vuklo na sredinu, stalno šutevi i šutevi…, kaže Skopljak.

Pogrešan pristup

O navodnom sukobu golmana Burića i selektora, nakon što je poslije poraza od Holandije golman rekao novinarima da „pitaju selektora“  kada je zamoljen za komentar meča, a onda protiv Gruzije nije bio ni u sastavu, Skopljak kaže:

– Dugo poznajem Smajlagića, igrao sam protiv njega svojevremeno, važi za osvetoljubljivog trenera. I jako je nedostupan. Ta ruska fiozofija i pristup igraču, to se ne prima kod ovih novih rukometaša. Mora se malo pribjeći psihologiji, popričati s njima, pa da na treninge dolaze s mnogo radosti. Uvesti na zagrijavanju neke „igrice“ i tako raditi na taktici i slično. Ako su kratka okupljanja. A ako su duga e onda se može raditi i na fizičkoj pripremi, kaže iskusni stručnjak.

FOTO: EPA-EFE/RONALD WITTEK
FOTO: EPA-EFE/RONALD WITTEK

Naš sagovornik daje primjer rada u Hrvatskoj gdje se mnogo toga može prepisati i upotrijebiti kod nas.

– Treba se početi od kadetskog tima. U Hrvatskoj imate slučaj da Olimpijski savez plaća po 500 KM, barem je nekad tako bilo, oko 500 kadeta. I oni rade na okupljanjima isto kao i seniori. Uigravaju istu odbranu, grade slične napade, isti sistem prakticiraju i onda kada dođu u situaciju da kada dođe u A selekciju on tačno zna kako da se ponaša. Opet kažem, problem je glavni u našim uslovima, u klubovima treneri radeu hladnim dvoranama, teško je stimulisati igrač na rad tako, a poseban problem je u RSBiH. Treba se i država pobrinuti da se trenerima koji rade sa omladinom da adekvatna plata kao što se radi u na primjer u Skandinaviji, dakle onima koji znaju svoj posao i koji će vršiti selekciju.

– Problem je i u nekim igračima koji se kaš kao i u fudbalu dođu da vide familiju. Državni dres treba da bude svetinja,kao što je slučaj u Hrvatskoj. Gledam sad, crnogorski igrači plaču na EP. Kad ćemo dočekati da i kod nas neki pusti suzu? Ali, može se bolje, čak i sa ovom selekcijom, zaključio je Senad Skopljak.