Vjerovali ili ne: Maroko je u polufinalu Mundijala!

Maroko je u polufinalu Svjetskog prvenstva.

Nestvaran uspjeh za jednu afričku reprezentaciju, koju je na SP odveo Vahid Halilhodžić, uslijedio je nakon pobjede od 1:0 nad Portugalom.

Gol odluke postigao je En-Nessiry u 43. minuti.

Maroko je tako postao prva afrička reprezentacija u finalu Mundijala ikada.

Maroko je najveća senzacija Mundijala u Kataru. U grupi F lavovi Atlasa osvojili su prvo mjesto sa sedam bodova. Pobijedili su Kanadu (2:1) i Belgiju (2:0) te remizirali sa Hrvatskom (0:0), dok su u osmini finala nakon penala izbacili Španiju.

Portugal je kao prvi iz grupe H otišao u nokaut-fazu. Svjetsko prvenstvo otvorio je slavljem nad Ganom (3:2), nakon čega je pobijedio Urugvaj (2:0) i iznenađujuće izgubio od Južne Koreje (1:2). Uvjerljivo je, ippak, u osmini finala prošao Švicarsku (6:1).

Maroko će u polufinalu igrati protiv pobjednika susreta Engleska – Francuska.

U nastavku teksta možete pratiti ključne događaje:

97′ Pepe je promašio s metar priliku za produžetke. Nevjerovatno!

95′ Jao, šta je promašio rezervni napadač Maroka. Sam samcat ispred gola i pucao je u golmana.

93′ Crveni karton za Chediru.

91′ Imao je Ronaldo priliku, ali na mjestu golman portugala. IOgrat će se osam minuta nadoknade.

83′ Kakva odbrana marokanskog golmana… Felix je pucao s vrha šesnaesterca u rašlje, ali je briljatno intervenirao Bounou.

74′ Odličan kontranapad Maroka, izašli su maltene tri na dva, ali se jedan igrač spetljao. Brane se odlično, ali znaju i priprijetiti.

64′ Odličan šut Bruna Fernandeza. Ovaj ćovjek danas baš nema sreće.

49′ Hakimija po desnoj strani mogu zaustaviti samo faulom. Sada su Marokanci nakon slobodnjaka koji je uslijedio imali jako dobru priliku.

17:05 Počelo je drugo poluvrijeme

45′ + 3′ – Kraj prvog poluvremena, koje je ponudilo sadržajan fudbač.

45′ + 2′ – Kakva šansa za Maroko! Ounahi je pobjegao u kontru i odlično odigrao na lijevu stranu za Attiat-Allaha koji iz prve puca pored gola.

45′ – Zamako da Portugal odmah poravna rezultat. Bruno Fernandes je s desne strane odlično pucao iz okreta, lopta je preletjela Bonoa, ali je pogodila prečku.

43′ – Youssef En Nesyri je pronašao put do portugalske mreže i lavovi Atlasa vode! Napadač Seville nebeski je skočio nakon centaršuta s lijeve strane i glavom zabio za vodstvo Maroka.

26′ – Odličan ubačaj Ziyecha iz slobodnog udarca, En-Nesyri je sam, ali je loše glavom zahvatio loptu.

24′ – Utakmica je dinamična, iako mreže miruju. Maroko kroz dva-tri izlazi na polovinu Portugala.

13′ – Ovo je bila velika šansa za gol. Raphael Guerreiro je krasno zahvatio loptu volejem, ali je protivnički igrač stigao blokirati njegov šut.

7′ – Youssef En Nesyri bio je najbrži u šesnaestercu nakon centaršuta iz kornera i pucao glavom, ali je lopta prozujala iznad prečke.

5′ – Joao Felix (Portugal) je najviše skočio u kaznenom prostoru, uputio je obećavajući udarac glavom, ali Bono je dobrom obranom zaustavio njegov pokušaj.

Maroko će utakmicu početi u formaciji 4-3-2: Bounou; Hakimi, El Yamiq, Saiss, Attiyat-Allah; Amrabat, Ounahi, Amallah; Ziyech, En-Nesyri, Boufal

Fernando Santos, selektor Portugala, odlučio je ponovo ostaviti na klupi Cristiana Ronalda. Mjesto na terenu opet će zauzeti Goncalo Ramos, trostruki strijalc protiv Švicarske.

Ovo je prvih 11 Portugala: Costa; Dalot, Pepe, Dias, Guerreiro; Neves, Silva, Otávio; Fernandes, Félix, Ramos

Utakmicu će voditi Facundo Tello. Pomoćnici su Ezequiel Brailovsky i Gabriel Chade. Četvrti sudac je Ivan Arcides Barton Cisneros.