Jokić i Murray igrali kao u transu, preokret Denvera za 2-0

Nikola Jokić i Jamal Murray su fenomenalnim partijama doveli Nuggetse iz ogromnog minusa protiv Lakersa i do druge domaće pobjede 108:103 za velikih 2:0 u finalu Zapada.

Sve je ukazivalo na to da će Lakersi brejknuti Denver, ali su Nuggetsi predvođeni spomenutim dvojcem dva puta stizali -11, od toga drugi put sredinom treće četvrtine. Ogroman zaostatak u kasnoj fazi utakmice pretvorili su u +12 pet minuta prije kraja i pobjedu.

Veliki trijumf donio je Nikola Jokić, još jednim triple-doubleom u ovom play-offu. Postigao je 23 poena, imao 17 skokova, 12 asistencija i 3 ukradene lopte. Tako je postao prvi igrač s ovako impresivnim brojkama otkako se igra NBA doigravanje.

Koliko Jokić dominira u najvažnijem dijelu sezone pokazuje i to da mu je ovo sedmi triple-double učinak u doigravanju, dok svi ostali igrači zajedno u njemu imaju tri. Jokić se tako na prvom mjestu vječne liste izjednačio s Wiltom Chamberlainom, koji je play-off 1967. završio s također sedam triple-doubleova. No, Jokić ima još najmanje dvije utakmice samo protiv Lakersa za postaviti samo njegov rekord.

Jokić je novom partijom play-offa za anale nastavio s nerealnim učinkom u najvažnijem dijelu sezone. Ove godine ima najviše triple-double učinaka u eri nakon velikog Wilta. Zatim najviše poena na utakmici doigravanja za centra nakon Wilta te najviše asistencija u sezoni u cjelini za centra nakon Wilta. Ipak, Jokić je najbolji ikad u play-offu po broju utakmica s učincima 25/15/10, 25/15/15, 30/10/15, 30/15/10 i 30/20/10!

Jokić je održavao Denver na životu do zadnje četvrtine. Tada se ugasio on, a čudesno nastavio do tada loši Murray

Jokić je održavao Denver na životu do završnice, kada je sve promašivao i tako završio meč s 9/21 iz igre, ali je zato tada odlično dodavao Jamalu Murrayu, još jednom heroju Denvera. On se pak mučio sve do zadnje četvrtine, ali je onda eksplodirao tricama i slobodnim bacanjima. Murray je bio najbolji strijelac s 37 poena, od čega čak 23 u zadnjoj četvrtini i šest trica.

U seriji protiv Lakersa je u zadnjim četvrtinama zabio više nego LeBron i Davis zajedno. Ovo mu je bila već šesta utakmica doigravanja s 30 poena, po čemu je najbolji uz Jokića i Jaysona Tatuma. Murray je dodao 10 skokova, 5 asistencija i 4 ukradene lopte te tako postao prvi igrač u povijesti Nuggetsa s ovakvim učinkom u doigravanju.

Murray je dakle tricama preokrenuo na kraju za prvo vodstvo i zatim veliku prednost Denvera, a kada su se Lakersi približili na pet poena zaostatka, ubacio je još jednu tricu i onda u zadnjoj minuti sedam slobodnih bacanja za pobjedu.

Kod Lakersa su s po 22 poena bili najefikasniji LeBron, koji je imao još 9 skokova i 10 asistencija te Austin Reaves. Potonji je pogodio pet od devet pokušaja za tricu, dok je LeBron bio neprecizan svih šest puta iz daljine, te je tako nastavio s promašajima kada je najbitnije. Naime, u ovom play-offu u zadnjim četvrtinama trice gađa 1/20.

Podbacio je i Anthony Davis. Postigao je doduše 18 poena i imao 14 skokova, ali je pogodio samo četiri od 15 pokušaja iz igre. Kod Lakersa je zato sjajan bio Rui Hachimura s 21 košem uz šut 8/10. Prvo poluvrijeme je završio savršenim učinkom: 7/7 iz igre, 1/1 za tricu i 2/2 sa slobodnih bacanja. No, to, ako ni njegova obrana na Jokiću nije bilo dovoljno za pobjedu. Serija se sada seli u Los Angeles, piše Index.