Argentina je u finalu: Alvarez i Messi priredili magiju

Argentina je prvi finalist u Kataru. Protivnika će saznati sutra navečer, kada će se ogledati Maroko i Francuska.

Julian Alvarez i Leo Messi priredili su pravi šou u polufinalnom meču Mundijala protiv Hrvatske. Briljirali su na terenu, a obrana Hrvatske izgledala je kao da statira.

Početak meča protekao je u odmjeravnju snaga, Argentina je držala posjed, a Hrvatska pokušavala izvršiti pritisak na zadnju liniju gaučosa. Utakmica je bila prava uravnilovka, skoro usporediva sa art house filmom, sve do 31. minute, kada Alvarez bježi obrani Hrvatske, Livaković ga ruši, a Orsato bez oklijevanja pokazuje na bijelu tačku.

Egzekutor je Leo Messi. Neumoljiv, pogađa desni gornji ugao i prestiže Gabrijela Batistutu, sada je najbolji strijelac gaučosa na mundijalamia. U Kataru mu je ovo bio peti pogodak, čime se izjednačio sa saigračem iz PSG-a, Kylianom M’bappeom.

U 39. minuti Julian Alvarez ponovo bježi obrani Hrvatske. Ovga puta krenuo je sa svoje polovine, prevario Juranovića, slomio Sosu, a Livaković nije imao nikakve šanse. Hrvatska je izgubila i energiju i ideju. Mogla je Argentina utrostručiti prednost preko Mac Allistera, ali je Livaković bio siguran.

Odmor je Argentince prekinuo u naletu, a vatrenima dobro došao da se pokušaju konsolidovati.

Dalić je u svlačionici ostavio Sosu i Valšića, na teren poslao Vlahovića i Oršića, a kada je pet minuta kasnije Petković zamijenio Brozovića, bilo je jasno da je sve karte bacio u napad. Ali rezultat nije dolazio.

Sa druge strane, Messi je pokazao da u nogama ima još magije iz najboljih dana. U čudesnoj solo sekvenci stigao je u šesnaesterac Hravatske, odigrao pas za Alvareza i bio je to kraj za Hrvatsku. Utakmica je lagano išla kraju u ritmu barra brave argentinskih navijača.

Argentina ću sutra navečer saznati ko će joj biti protivnik u finalu, kada se igra susret između Maroka i Francuske. Bit će druga prilika za Lea Messija da dođe do trofeja koji mu nedostaje. Zlatna boginja zaokružila je jednu od najvećih, prema nekim i najveću, karijeru u historiji fudbala.

Hrvatska nije uspjela ponoviti rezultat iz Rusije. Ostaje im prilika da ponove onaj iz Francuske, kada su osvojili bronzanu medalju.

U nastavku teksta možete pročitati najzanimljivije detalje sa utakmice:

90’+5′ – Orsato je označio kraj. Argentina je u finalu.

81′ – Luka Modrić napušta teren. Mijenja ga na nominalni nasljednik, Lovro Majer.

74′ – Nove izmjene u Argentini, De Paula mijenja Palacios, a Dybala junaka Alvareza.

69′ – Drugi gol Juliana Alvareza, ovoga puta na asistenciju Lea Messija, koji je u nevjerovatnom prodoru podsjetio na najbolje dane

62′ – Prva ozbiljnija situacija pred golom Emilijana Martineza. Nakon slobodnog udarca Lovren je imao priliku da loptu proslijedi u mrežu, ali se snašla obrana Argentine.

61′ – Izmjena i u Argentini. Lisandro Martines umjesto Paredesa.

58′ – Nova prilika za Argentinu. Leo Messi je prošao po lijevoj strani i šutirao, ali je Livaković siguran.

50′ – Tri izmjene izvršio je Zlatko Dalić. U igru su ušli Petković, Vlašić i Oršić, teren je napustio Brozović, a u svlačionici ostali Sosa i Pašalić.

46′ – Počelo je drugo poluvrijeme.

45′ + 4′ – Talijanski sudac okončao je prvih 45 minuta. Argentina je diktirala tempo i zasluženo vodi sa dva gola razlike. Hrvatskoj će odmor dobro doći da se pokuša konsolidovati.

45′ – Hrvatska je u finišu prvog poluvremena prvu put šutirala u okvir Martinezovog gola. Juranović je pokušao nakon odbijene lopte, ali je svakako dosuđen ofsajd.

42′ – Još jedna dobra prilika za gaučose. Glavom je nakon kornera pokušao Mac Allister, ali je Livaković ovoga puta sjajno intervenisao. Hrvatska obrana se muči.

39′ – Julian Alvarez je nakon magičnog solo prodora matirao Livakovića. Krenuo je sa svoje polovine, preavario i Juranovića i Sosu, a Livaković nije imao šanse. Nakon što je izborio kazneni udarac, Alvarez se upisao i u strijelce.

34′ – Livaković je obranio četiri penala na Mundijalu, ali Lea Messija nije mogao zaustaviti. Prestigao je Messi i Batistutu, sada je najbolji strijelac Argentine na mundijalima. Ovo mu je peti pogodak u Kataru, izjednačio se sa M’bappeom.

31′ – Alvarez je pobjegao obrani Hrvatske, Livaković ga srušio, Orsato pokazuje na bijelu tačku. Livaković je požutio, a i Kovačić zbog prigovora.

25′ – Prvi ozbiljniji pokušaj na meču. Šutirao je Enzo Fernandez, Livaković se malo pomučio, ali na kraju nije bilo ozbiljnije opasnosti. Argentina polako počinje diktirati tempo.

16′ – Hrvatska je izvela prvi korner, ali se ništa nije dogodilo.

10′ – Nema većih uzbuđenja na početku meča. I jedni i drugi su strpljivi, iako Hrvatska vrši visoki pritisak.

1′ – Daniele Orsato je dao znak za početak.

Zlatko Dalić na raspolaganju ima svih 26 igrača, dok Argentinci ne mogu računati na kartonirane Marcosa Acunu i Gonzala Montiela, ali ni povrijeđenog Alejandra Gomeza.

Hrvatskoj će ovo biti treći nastup u polufinale u posljednje 24 godine, jednako koliko ih ima Brazil, a više od Argentine, Italije, Španije i Engleske. Sa populacijom od 3.9 miliona stanovnika, Hrvatska je četvrta najmanja država koja je nastupula na ovom SP-u, iza domaćina Katara, Velsa i Urugvaja. Rob Dawson, novinar američkog ESPN-a, opisao je Luku Modrića kao ključnu figuru meča. “Diktira igru iz sredine veznog reda, s mjesta na kojem se ne možeš sakriti. Mislilo se da će 2018. biti njegov labuđi pjev u reprezentaciji, no on je opet zasvijetlio na ovom SP-u i puno je više od broja 10 Hrvatske”, napisao je Dawson.

Sa druge strane, cijela Argentina vjeruje da Leo Messi u posljednjem pokušaju može doći do titule svjetskog prvaka. Bivši argentinski reprezentativac Pablo Zabaleta smatra da je Messi ključ svih argentinskih snova i da je situacija nakon utakmice s Nizozemskom, kada je najbolji igrač Argentine pred kamerama urlao na Nizozemce, zapravo dobra stvar.

Hrvatska će igrati u formaciji 4-3-3: Martinez – Molina, Romero, Otamendi, Tagliafico – De Paul, Paredes, Enzo Fernandez, Mac Allister – Messi, Alvarez

Selektor Argentine odlučio se za formaciju 4-4-2: Martinez – Molina, Romero, Otamendi, Tagliafico – De Paul, Paredes, Enzo Fernandez, Mac Allister – Messi, Alvarez