Prekinut san Maroka, Francuzi idu na megdan Argentini, Messi čeka Mbappea

Francuska i Argentina igrat će u nedjelju veliko finale Svjetskog prvenstva u Kataru. Maroko i Hrvatska dan ranije će igrati za treće mjesto.

Francuska je opravdala ulogu favorita u meču protiv Maroka i imat će priliku odbraniti naslov prvaka svijeta protiv Argentine. Hernandez je pogodio već u petoj minuti, čime je opravdao narative o atomskom napadu Galskih pijetlova, natjeravši istodobno sviju da počnu sumnjati u granitnu odbranu Maroka.

Iako su rano primili gol, praktično već iz prvog napada Francuske, Marokancu nisu izgubli glavu. Bilo je očito da težina utakmice utiče na njihovu psihu, pravili su mnogo prekšaja na granici kartona, ali je igra u napadu ostala povezana.

Hrabro su preuzeli inicijativu, dok  su Francuzi koristili prostor koji je ostajao prazan. Prilike su mašili i Giroud i M’bappe, a najbolju za Maroko imao je štoper El Yamiq, koji je pogriješio prije Hernandezovog gola. Šutirao je makazicama, lopta je pogodila stativu, a da je zatresla mrežu bio bi to gol Mundijala.

Maroko je žestoko ušao u drugo poluvrijeme. Napadali su svim snagama, dok su Francuzi vrebali kontru. Nekoliko izglednih situacija pred golom Francuske ostale su neiskorištene. A onda, kada je opao tempo, i kada se činilo da se snaga čuva za sami finiš, M’bappe izvodi magiju šesnaestercu Francuske. Marokanski braniči nisu mu mogli uzeti loptu, on ju je proturio lijevo do Thurama, koji šutira, Bono odbija loptu, a na drugoj strani sam je Kolo Muani, koji prvim dodirom sa loptom rješava dileme oko pobjednika.

Francuzi još od prije početka prvenstva imaju problema sa povredama, ali su pokazali da im je fudbalski kadar širok taman toliko da se to na terenu ne osjeti.  Prije polaska u Dohu iz rostera su otpali Paul Pogba, N’Golo Kante i Karim Benzema. Tome trebat dodati i izostaneke Presnela Kimpembea i Christophera Nkuknua, a u prvom meču ostali su i bez Lucasa Hernandeza. Večeras nije bilo ni Adriena Rabiota i Dayota Upamecana.

Finalni okršaj Mundijala u Kataru između Francuske i Argentine, u nedjelju, bit će i duel saigrača iz PSG-a, Lea Messija i Kyliana Mbappea. Za Messija je ovo posljednja prilika da stekne naslov šampiona svijeta. M’bappe je to već postao prije četiri godine, ali bi sigurno bilo zadovoljstvo u finalu isprašiti Messija i dokazati i na taj način da je postao prvo ime u svijetu fudbala.

U nastavku teksta možete pročitati najazanimljivije detalje sa utakmice:

90’+6′ – Takmica je završena. Francuska je u finalu.

90’+4′ – Još jedna velika prilika za Maroko. Kounde je zaustavio loptu koja je išla u gol.

79′ – Kolo Muani je udvostručio prednost Francuske. Prethodno je Mbappe imao sjajnu minijeturu u šesnaestercu Maroka, proslijedio loptu za Thurama, koji šutira, Bono odbija loptu, a na drugoj strani bio je sam Kolo Muani i nije mu bilo teško da pogodi.

71′ – Nova prilika za Francuze, glavom je šutirao Thuram, ali lopta je otišla pored gola. Smirio se pritisak Maroko, očito se čuva snaga za posljednje minute.

54′ – Još dvije prilike propustio je Maroko. Prvo je Konate izblokirao udarac Attiata-Allaha, a onda je Varane izbacio loptu ispred En-Nesyrija.

46′ – Meč je nastavljen

45’+3′ – Kraj prvog poluvremena. Iza nas je sjajnih 45 minuta, nadamo se jednako uzbudljivom nastavku.

44′ – Najbolja prilika za Maroko. Štoper El Yamiq šutirao je makazicama, lopta pogađa stativu.

36′ – U jednoj minuti Francuska je promašila dvije prilike. Tchouameni je iznio loptu na protivniču polovinu, proigrao Mbappea, čiji udarac zaustavlja Bono, lopta se odbila prema Giroudu koji je imao prazan gol, ali je šutrirao pored.

21′ – Saiss ne može nastaviti. Kapitena Maroka zamijenio je Amallah.

17′ – Igra se rasplamsala. Giroud pogađa stativu. Minutu ranije Maroko je imao dobar napad. Marokanci su se nakon primljenog gola otvorili, a Francuzi koriste slobodan prostor.

10′ – Dobra prilika za Maroko. Ounahi je šutirao, bio je to neugodan udarac, ali Lloris brani.

5′ – Iz prvog napada Francuzi su došli u vodstvo. Pogriješio je El Yamiq, pobjegao Griezmann, ubacio u sredinu gdje je bio Mbappe, čiji je šut dva puta izblokiran, a na kraju je Theo Hernandez ubacio loptu u mrežu. Odbrana Maroka izdržala je svega pet minuta.

1′ – Sudija je dao znak za početak. Čekamo drugog finalistu.

Francuska je veliki favorit u večerašnjoj utakmici, iako se kroz cijelo prvenstvo nose sa problemima. Nevolja za branioce titule počele su i prije dolaska u Dohu, kada su iz rostera otpali Paul Pogba, N’Golo Kante i Karim Benzema. Tome trebat dodati i izostaneke Presnela Kimpembea i Christophera Nkuknua, a u prvom meču ostali su i bez Lucasa Hernandeza. Sada u sastavu nema ni Adriena Rabiota i Dayota Upamecana.

Sve to nije previše uticali na tim Didiera Deschapsa, suvereno su utirali put do polufinala. Mbappe i Giroud su izuzetno opasni, a podršku u napadu dobivali su od Griezmanna i Dembelea. Galski pijetlovi posedujuju obilje napadačkog talenta, gledajući njihove utakmice stiče se utisak kako ih je nemoguće zaustaviti da vam bar jednom ne zatresu mrežu. Ukoliko postoji selekcija koja to može, onda govorimo o Maroku.

Maroko ima najbolju odbranu na Mundijalu. U pet utakmica primi su samo jedan gol, a i taj su sami postogli. Protivnici nisu pronašli put do njihove mreže, a suočili su se sa napadačima koji su postizali šest (Portugal protiv Švicarske) i sedam (Španija protiv Kostarike) golova u jednom meču na Svjetskom prvenstvu. Pitanje je samo mogu li napadači i ovoga puta iskoristiti elitnu odbranu.

Pravdu na utakmici dijelit će meksički sudija Cesar Arturo Ramos.

Francuska će igrati u sastavu Lloris, Kounde, Varane, Konate, Theo Hernandez, Tchouameni, Fofana, Dembele, Griezmann, Mbappe, Giroud.

Walid Regragui odabrao je slijedećih jedanaest: Bounou, Hakimi, El Yamiq, Aguerd, Saiss, Mazraoui, Ziyech, Ounahi, Amrabat, Boufal, En-Nesyri.