KANEOVO PROKLESTVO Uspio je da “pokvari” i Bayern

Harry Kane je otišao iz Tottenhama kako bi konačno podigao trofej, ali to pusto prokletstvo koje ga prati od starta karijere još uvijek traje.

Uspio je Englez da “pokvari” i Bayern Minhen, koji je osvojio 11 vezanih titula u domaćem prvenstvu.

Ako ne računamo Audi kup, vrijedan Englezima koliko i trofej sa prijateljskog turnira, što i jeste, Kane ništa nije mogao da osvoji u karijeri sa klubom.

Posljednji udarac koji je Bayern Minhen dobio ove sezone bio je proteklog vikenda kada je Borussia Dortmund pobijedila šampiona Njemačke sa 2:0 na gostujućem terenu.

Ekipa Thomasa Tuchela na pragu je da izgubi titulu od Bayera iz Leverkusena koji, zanimljivo, do sada nikada u historiji nije bio šampion Njemačke – baš do dolaska Kanea u Bundesligu.

Kane jeste najbolji fudbaler Bayerna, jeste postigao 31 gol na 27 mečeva u Bundesligi, jeste upisao sedam asistencija, ali jednostavno ne može da dođe do trofeja.

Prvo su Bavarci poraženi u Superkupu Njemačke od Leipziga (3:0), zatim su ispali u Kupu Njemačke od trećeligaša Sarbruckena (2:1), dok im je posljednja nada trofej Lige šampiona.

Kane i ekipa će u četvrtfinalu Lige prvaka igrati protiv kluba čiji je upravo on bio fan kao dječak – Arsenala. Ukoliko prođu Arsenal, Bavarci će igrati protiv boljeg iz dvomeča, Real Madrid – Manchester City.

Na sreću Engleza, njegov bivši klub Tottenham, takođe, nije u borbi za neki od trofeja ove godine, ali to mu sigurno neće biti velika utjeha.

Posljednji put je Bayern izgubio titulu u sezoni 2011/12, kada je Kane bio na početku svoje karijere i na pozajmici u Milwallu.

Ukoliko Leverkusen upiše pobjedu u tri naredna meča i matematički će obezbijediti titulu, a ukoliko Bavarci pretrpe još neki poraz do tada i ranije mogu da podignu šampionski pehar.

Sve to sigurno boli Kanea, koji je nakon transfera sigurno već upisao barem jedan od četiri moguća pehara.

Prvi put će se desiti i da Francuz Kingsley Coman neće postati nacionalni prvak i prekinuće svoj nevjerovatan niz od 12. vezanih titula.

Koman je sa Juventusom, Paris Saint Germainom i Bayernom do ove godine uvijek bio prvak, a male su šanse da se to desi i sada.

Kane je nekoliko puta bio na korak od trofeja. Prvi put u Liga Kupu i sezoni 2014/15, ali i u istom takmičenju potom i 2020/21.

Kada je u pitanju Liga šampiona, sa Tottenhemom je osvojio drugo mjesto 2018/19.

Sa reprezentacijom bio je drugoplasiran na Evropskom prvenstvu 2020, a godinu dana ranije je sa nacinalnim timom završio na trećem mjestu Lige nacija.

Ugovor Kanea u Bayernu vezuje do 2027. godine, te nam ostaje da sačekamo i vidimo da li će Kane konačno uspjeti da osvoji prvi trofej u karijeri.