Tenis

U vrlo dramatičnom i dugom duelu protiv Đokovića, Alcaraz osvojio Wimbledon

Carlos Alcaraz pobijedio je Novaka Đokovića 3:2 (1:6; 7:6; 6:1; 3:6; 6:4) poslije skoro pet sati tenisa i tako prvi put osvojio Wimbledon, a drugi Grand Slam u karijeri.

Samo 35 minuta bilo je potrebno Novaku Đokoviću da pokaže nadmoć na terenu. Mladi Alcaraz nije pronalazio način da ugrozi Novaka, definitivno rutinski i iskusno Đoković je superiorno uz dva brejka stigao do 6:1 i prednosti od jednog seta u velikom finalu.

Početkom drugog seta Španac se oporavio od šoka. Poveo je 1:0 u gemovima, a onda je iskoristio i drugu brejk-loptu na servis Đokovića i stigao do 2:0 u drugom setu. Ipak, uzvraća odmah Beograđanin. Srljao je Alcaraz i nestrpljivo pokušao potvrdi brejk, međutim, strpljivi Đoković pravi ribrejk. Imao je popularni Carlitos šansu i u narednom gemu, ali je nakon duge razmjene udaraca, poslao loptu u aut, a Novak je priveo gem kraju i izjednačio na 2:2.

Smirio se teniser iz El Palmara i odservirao dobar gem za 3:2, u šestom imao je Carlos i 30:0 na servis Noleta, ali Đoković veže četiri poena i dolazi do 3:3.

Uslijedilo je šest gemova u kojima su oba tenisera čuvala svoj servis i drugi set je otišao u taj-brejk. Osvajač 23 Grand Slamova poveo je 3:0, a onda se Alcaraz vratio na 3:3, a kasnije vodio i 5:4.

Naredna dva servisa pripala su Đokoviću, koji dolazi do 5:5 i onda stiže i do set lopte, jer je Alcaraz odlučio izaći na mrežu.

Kada se činilo da je Đoković blizu 2:0 u setovima, dva udarca Novaka završavaju u mreži i poklon set lopta Alcarazu, koju odmah koristi i dolazi do izjednačenja u setovima.

Dvadesettogodišnjak je psihološki ušao bolje u treći set i odmah napravio brejk iz druge prilike u prvom gemu. Vidjelo se da je Đoković poljuljan, griješio je puno više nego u prvom setu, a Španac je potvrdio brejk i došao do 2:0 u gemovima trećeg seta.

Peti gem trećeg seta bio je iscrpljujući za obojicu finalista. Poslije čak 13 izjednačenja, Alcaraz je iskoristio sedmu brejk-loptu i došao do duplog brejka 4:1, nakon što su igrali jedan gem skoro 26 minuta.

Nastavak meča donio je nastavak dominacije Alcaraza, koji je ekspresno uzeo još dva gema i stigao do 6:1 za preokret i 2:1 po setovima.

Četvrti set puno oprezniji. Četiri gema nije bilo brejka, s tim da je Đoković spasio u drugom dvije brejk-lopte. Dočekao je Novak u šetom nekoliko brejk-šansi, a iskoristio je tek treću i onda potvrdio brejk za vodstvo 4:2 u četvrtom setu.

Malo se stabilizovao Alcaraz uzevši jedan, gem, ali Đoković veže dva gema, dobija 6:3 set i odvodeti meč u peti odlučujući.

Novak Đoković

Otvaranje petog seta bilo je neizvjesno. Prvo je Alcaraz suočio Đokovića sa brejkom-loptom, ali je to spasio Đoković. U drugom gemu Novak je imao brejk-šansu i poslije duge izmjene pogodio je mrežu i propustio napraviti brejk na startu.

Mladić iz Španije pravi koristi novu brejk priliku odmah u trećem gemu, a onda potvrđuje brejk i dolazi do velikih 3:1.

Konsolidovao se ponovo Nole, smanjivši na 3:2, a onda je poveo 30:15 na servis Alcaraza, međutim, Carlos veže dva poena i stiže do 4:2, a onda Đoković na iskustvo smanjuje na 4:3, iako je Alcaraz stigao na 30:30 i imao dobru priliku.

Uzeo je Đoković prvi poen u osmom gemu, ali onda je Alcaraz vezao četiri poena i stigao nadomak pobjede.

Novak uspijeva da smanji na 5:4, ali to je sve što je uspio, jer buduća velika teniska zvijezda dolazi do trijumfa i svog prvog Wimbledona u karijeri.

Bio je to drugi Grand Slam za Alcraza, koji je prošle godine osvojio US Open. Novak Đoković ostaje na sedam osvojenih Wimbledona i 23 Grand Slama u karijeri, najviše u historiji muškog singla, piše N1.