ODLUKA PADA NA GRBAVICI Velež sa 1:0 savladao Željezničar

Fudbaleri Veleža rezultatom 1:0 su savladali Željezničar na stadionu Rođeni u prvoj polufinalnoj utakmici Kupa BiH

Fudbaleri Veleža večeras su na stadionu Rođeni ugostili Željezničar u prvoj polufinalnoj utakmici Kupa BiH, a oba tima su u meč ušla sa velikom željom da probaju doći do trofeja. Veležu bi to bila druga uzastopna sezona sa trofejom nakon više od 30 godina pauze, dok bi Željezničar eventualnim osvajanjem Kupa BiH prekinuo petogodišnji trofejni post.

Imao je večerašnji duel uvertiru nesportske prirode, nakon što su navijači gostiju odbili doći na utakmicu zbog loših uslova u kojima su trebali boraviti na stadionu Rođeni, a Velež se pravdao da je savez odobrio njihovu improvizovanu “kavez-tribinu” za gostujuće navijače, piše Sport1.

Veležovi navijači su se vratili na večerašnjoj utakmici i Red Army je od početka pružao veliku podršku svom timu, a domaći su imali razloga za radost već u sedmoj minuti. Prethodno je Željezničar djelovao nešto bolje od Veleža i preko Santosa je uspio jednom i zaprijetiti, no Velež je iz prve šanse poveo.

Konfuziju u zadnjoj liniji gostiju iskoristio je mladi Tarik Šikalo, koji je postigao pogodak za veliko oduševljenje domaće publike, čime je u većoj mjeri određen tok prvog poluvremena. U narednom periodu igre Velež je imao psihološku prednost koju je iskoristio da stvori dvije šanse preko Haskića, ali oba puta su udarci bili bezopasni za gol gostiju.

S druge strane, Željezničar se probudio nakon pola sata utakmice, te je imao period od solidnih pet minuta u kojima je mogao doći do poravnanja. Ipak, nekoliko vezanih pokušaja gostiju je izblokirano. Prvo je probao Štilić, potom Drina, ali oba puta su udarci zaustavljeni prije nego su došli do odličnog golmana Hadžikića.

Međutim, u 32. minuti je Santos uspio pronaći prostor i šutirati, lopta je bila izuzetno opasna, ali je refleksnom intervencijom Hadžikić spriječio da završi iza njegovih leđa. Do kraja prvog dijela, dvije šanse je imao Haskić, kojeg je prvo u 34. minuti pronašao Vehabović, ali njegov izuzetno dobar udarac je izblokiran. U finišu prvog dijela, oštar centaršut Lauša u mat poziciji ne stiže Haskić, te je prvi dio okončan minimalnim vodstvom domaćina.

Prvo vrijeme možda nije bilo toliko sadržajno koliko je zbog konstantno visokog tempa bilo uzbudljivo, no drugo je bilo u odnosu na prvo sušta suprotnost. Tek bi povremeno, potezima pojedinaca, jedan i drugi tim uopšte uspjeli prići protivničkom golu. Udaraca i kvalitetnih šansi nikako nije bilo, pa se drugi dio može nazvati uspavankom.

Kako je meč odmicao, tako je i tempo opadao i postajalo je evidentno da su ekipe dosta fizički potrošene i da nemaju snage da podignu nivoe igre u finišu susreta. Osim toga, došlo je i do nekoliko prekida zbog povreda, sa jedne strane je zamijenjen Dino Hasanović, a sa druge Benjamin Šehić, pa su i ovi prekidi dodatno onemogućili ekipe da razviju smisleniju igru.

Promjena do kraja meča nije bilo, pa će Velež sa minimalnom prednošću putovati na revanš na Grbavicu, i svakako da će se s pravom nadati plasmanu u drugo uzastopno finale.

FK Velež – FK Željezničar 1:0 (1:0)

Stadion: Rođeni, MostarGledalaca: 4000Sudija: Antoni Bandić (Grude)Strijelci: 1:0 – Šikalo (7)Žuti kartoni: Hrkać, Vehabović, Dejanović, Jusufbegović (Velež), Hodžić, Šehić, Mekić, Mulalić (Željezničar)

FK Velež: Hadžikić, Zeljković, Zvonić, Hrkać, Domić, Hasanović (80. Pršeš), Vehabović (62. Dejanović), Anđušić, Lauš, Šikalo (87. Ćuković), Haskić. Trener: Nedim Jusufbegović.

FK Željezničar: Bender, Galić, Cocalić, Drina, Šehić (83. Jašarević), Hodžić, Mekić, Štilić, Drljo (62. Amoah), Santos, Krpić (71 Hodžić). Trener: Edis Mulalić.