Košarka

Litvanija izborila prolaz u četvrtfinale, Slovenija desetkovala Australiju

Košarkaši Litvanije izborili su plasman u četvrtfinale Mundobasketa.

Litvanci su pobijedili Crnu Goru sa 91:71, zatim i Grčku sa 92:67, pa mirno čekaju duel sa selekcijom SAD-a.

Utakmica između SAD-a i Litvanije je na programu 3. septembra. Ove dvije reprezentacije su ujedno i potencijalni rivali Srbije u nokaut-fazi, odnosno četvrtfinalu.

Grčka je izgledala odlično u prvom poluvremenu. Vodila je sa 43:39. Međutim, u nastavku meča Litvanci su ubrzali tempo igre, pojačali su stepen agresivnosti u odbrani.

Stigli su laki poeni iz tranzicije, stigli su poeni iz otvorenih pozicija za šut, dvocifrena prednost koja je bila dovoljna da Litvanija stigne do zlata vrijedne pobjede.

SAD i Litvanija su u četvrtfinalu, Grčka i Crna Gora će u međusobnom duelu nastaviti borbu za plasman od 9. do 16. mjesta.

Košarkaška reprezentacija Srbije poražena je od Italije na otvaranju drugog kruga Svjetskog prvenstva. Orlovi su ispustili 16 razlike i na kraju su izgubili rezultatom 78:76.

Košarkaši Slovenije uspjeli su poslije velike borbe i bolje igre, većim dijelom meča, da pobijede Australiju sa 91:80, izborili su plasman u četvrtfinale.

Izabranici Aleksandra Sekulića dobro su otvorili meč protiv Australije. Odbrana je bila na visokom nivou, Slovenija je lako nalazila rješenja za defanzivnu postavku rivala, pa je u završnici prve četvrtine imala prednost od 11 poena – 28:17.

Australija je nastojala da stigne do egala, ali je Slovenija nastavila sa sjajnom igrom, pa je stigla do 32:18 početkom druge četvrtine. Luka Dončić je zbog tri lične greške morao na odmor, ali je uprkos navedenom, vodila sa 49:40 na poluvremenu.

U nastavku meča, Slovenija je vrlo brzo u režiji Tobeya i Dončića pobjegla na plus 14. Djelovalo je da sigurnim koracima ide ka pobjedi i plasmanu u četvrtfinale, ali se sa takvim epilogom nije složila Australija, koja je uoči posljednje četvrtine imala minus od četiri poena – 62:66.

Djelovalo je da slijedi rat nerava. Tako je i bilo. Obje selekcije su imale problema sa realizacijom, ali je Slovenija ipak uspjela da pobjegne na plus devet – 75:66 na nešto više od četiri minuta prije kraja, Australija je i dalje bila zbunjena, a Slovenija nije. Pobjegla je na plus 15 i mirno privela meč kraju.

Košarkaška reprezentacija Latvije otvorila je drugi krug grupne faze natjecanja na Svjetskom prvenstvu velikom pobjedom 74-69 protiv izabrane vrste Španjolske koja brani naslov osvojen prije četiri godine.

To je druga šokantna pobjeda latvijskih košarkaša koji su u prvom dijelu natjecanja svladali reprezentaciju Francuske i tako aktualnog olimpijskog doprvaka izbacili iz borbe za odličja.

Novi šok u Jakarti izabranici italijanskog stručnjaka Luce Banchija priredili su sjajnom odbranom u zadnjoj četvrtini dvoboja, u kojoj su Španjolce ostavili na svega 11 koševa i zaostatak od 11 poena na kraju treće četvrtine preokrenuli u pobjedu.

Latvija je imala petoricu strijelaca s dvoznamenkastim učinkom, a predvodio ih je Davis Bertans sa 16 koševa. Kurucs je ubacio 13, a po 11 poena su postigli Andrejs Gražulis, Rolands Šmits i Kristers Zoriks.

Kod Španjolaca je najbolji strijelac bio Willy Hernangomez s 14 koševa, a po 11 su postigli Brizuela i Usman Garuba.

Na ljestvici skupine L Španjolska i Latvija imaju učinak 3-1, Kanada ima 3-0, a Brazil 2-1. Kanada i Brazil će započeti dvoboj 4. kola u 15.30 sati. U posljednjem kolu, koje je na rasporedu u nedjelju, igrat će Brazil – Latvija i Španjolska – Kanada, piše N1.