Ostalo

EURO 2024. Portugal udaljio Slovence od polufinala

Prvi susret današnjeg programa Evropskog rukometnog prvenstva u Barclaycard Areni odigrali su Slovenija i Portugal.

portugal euro 2024 rukomet

U neizvijesnom meču bitnu pobjedu ostvarila je ekipa Portugala rezultatom 30:33.

U drugi meč druge faze takmičenja Slovenija je ušla sa četvrte pozicije i dva osvojena boda koliko je imao i Portugal prije ovog susreta, ali su Portugalci u susret ušli sa treće pozicije, prenosi SC Sport.

Meč je otvoren igrom gol za gol bez ostvarivanja velike rezultatske prednosti za jednu ili drugu reprezentaciju, no ipak Portugalci sredinom prvog poluvremena prave seriju 1:6 i stižu do četiri gola prednosti.

Stečena prednost nije dugo trajala jer su Slovenci napravili seriju od 4:0 i vratili stvari na početak. Do kraja poluvremena ekip su se smjenjivale u rezultatskoj prednosti, a konačan rezultat na kraju prvog poluvremena bio je 16:17 u korist Portugala.

Drugo poluvrijeme je počelo u istom ritmu, ali su opet Portugalci u uvodnih desetak minuta napravili seriju od 1:6 i stekli prednost od pet golova.

U zadnjih pet minuta Portugalci su ušli sa prednošću od tri gola pri rezultatu od 28:31. Prednost su Portugalci uspjeli sačuvati do kraja susreta i slaviti sa rezultatom 30:33.

Gledajući individualne učinke bitno je istaći nastup Martima Coste koji je u dresu Portugala postigao 11 golova iz 14 udaraca sa ukupnih 79% uspješnosti, te je na kraju proglašen za igrača utakmice, a u dresu Slovenije istakao se Borut Mačkovšek sa šest golova iz osam pokušaja.

Ovi porazom Slovenija je ostala na dva boda i tako umanjila šanse za prolazak u polufinale prvenstva. Slovenija ima još da odigra susrete protiv Nizozemske i Danske, a Portugal još uvijek može da sanja polufinalu s tim da im trebaju pozitivni rezultati protiv Danske i Nizozemske.

EHF Euro 2024., Grupa II: Slovenija – Portugal 30:33.