Džeko podsjetio na najbolje dane, Finska je to večeras osjetila: Zmajevima pobjeda i prvo mjesto u grupi

Fudbalska reprezentacija BiH rezultatom 3:2 je savladala Finsku u susretu četvrtog kola Lige nacija, čime je zadržala prvo mjesto u grupi

edin džeko

Fudbalska reprezentacija BiH večeras je protiv Finske odigrala posljednju utakmicu u junskom ciklusu Lige nacija, a protivnik je šesti put u posljednjih nekoliko godina bila selekcija Finske, koja je za naš tim već dugo tvrd orah. Bila je ovo repriza utakmice iz novembra 2021. godine, kada je naš tim protiv Finske poražen u susretu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo na Bilinom polju rezultatom 3:1, čime je ostala bez šansi za plasman u baraž za Svjetsko prvenstvo, a u večerašnji meč je naš tim ušao u dobrom raspoloženju.

Nakon prva tri kola Lige nacija, naši momci su bili lideri u grupi sa pet osvojenih bodova, a Finci su imali četiri boda, te je bilo jasno da bi eventualnom pobjedom naš tim Fince izbacio iz utrke za prvo mjesto.

Selektor Ivaylo Petev odabrao je izuzetno ofanzivnu ekipu, koja je već u prvih nekoliko minuta pokazala da večeras ima ofanzivne namjere. U trećoj minuti je Pjanić ubacio iz kornera, a Džeko je oboren u kaznenom prostoru. Nakon VAR konsultacije, sudija Georgi Kabakov je pokazao na bijelu tačku, a siguran izvođač bio je Miralem Pjanić, koji je rutinski savladao Hradeckog.

Bio je naš tim još nekoliko minuta bolji, a onda su Finci polako došli sebi, a igra reprezentacija BiH se brzo pokazala mačem sa dvije oštrice, jer su bekovi bili postavljeni preofanzivno, a motorički neadekvatna sredina nije uspijevala da se dovoljno brzo vrati i defanzivci Hadžikadunić i Ahmedhodžić često su ostajali na vjetrometini.

U desetoj minuti Finska nakon brze kontre stiže do poravnanja preko Pukkija kojem je asistirao Kallman, a onda u 18. minuti Benjamin Kallman i sam pogađa nakon strašne kontre u kojoj je naš tim neobjašnjivo ostavio Hadžikadunića i Ahmedhodžića same u duelu sa Kallmanom i Pukkijem. Ovaj put Pukki je asistirao, a Kallman je postigao gol, piše Sport1.ba.

U nastavku susreta, bio je naš tim evidentno zbunjen, ali je uspio nekako nametnuti se, te stvoriti još nekoliko šansi. U 29. minuti, Pjanić maestralno asistira, Džeko također jako lijepo trese mrežu Hradeckog, a slavlje kvari pomoćnik koji diže zastavicu. No, VAR i ovaj put reaguje, Džeko nije bio u ofsajdu i naš tim dolazi do poravnanja.

Do kraja prvog dijela naš tim je bio bolji i napravio je pritisak na Fince, ali nije uspio doći do pogotka. Već na poluvremenu, Miličević i Hadžiahmetović mijenjaju Duljevića i Prcića, a naš tim prelazi u formaciju 3-5-2, koja nam je pružila mnogo više defanzivne sigurnosti od finskih kontri, jer štoperski dvojac nije više ostajao sam.

Na drugoj strani naš tim pravi veliki pritisak već od početka drugog dijela, ali ne uspijeva doći do pogotka. Pokušaj Hadžiahmetovića nakon odbijene lopte odlazi pored gola, a potom i Pjanić šutira poslije solo prodora, ali je izblokiran.

Na drugoj strani, Anel Ahmedhodžić kratko dodaje do Miličevića, Pukki to dobro prati i stiže do lopte, te izlazi u veliku šansu, no šutira pored gola. Bilo je tada jasno da nas Finci i dalje mogu kazniti, no već nekoliko minuta kasnije, stižemo do novog vodstva.

Edin Džeko malo iskosa sa lijeve strane kreće ka kaznenom prostoru, sjajno se namješta na udarac i majstorski pogađa mrežu gostiju za apsolutnu euforiju prepunog Bilinog polja, koje je poslije dugo vremena ponovo bilo saveznik reprezentaciji BiH.

Nedugo nakon našeg pogotka, stvari su se potpuno promijenile na terenu i Finci su preuzeli potpunu kontrolu igre, a naš tim je bio praktično nijemi posmatrač dešavanja na terenu u narednih petnaestak minuta. Finci su krenuli po pobjedu, a Pukki je u 63. minuti namjestio sjajnu šansu Niskanenu, koji je praktično promašio nemoguće.

Trajao je pritisak Finaca sve do petnaestak minuta do kraja meča, kada su i gosti počeli da gube na intenzitetu, evidentno umorni s obzirom na to da je ovo četvrti meč koji su reprezentacije igrale u posljednjih desetak dana. Naš tim je imao šansu da iz dva kontranapada dođe do pogotka, ali je Edin Džeko jednom krenuo u solo prodor u situaciji 2 na 2, a nakon toga je Hradecky uspio odbraniti njegov pokušaj. U drugoj situaciji, zasmetao mu je Gojak.

Finci su se ponovo reaktivirali u finišu meča i naš tim je, ako se smije kolokvijalno govoriti, igrao totalni bunker. Svi su naši igrači bili na 40 metara od našeg gola i iza lopte, a čak i kad bismo je osvojili, nismo imali ofanzivne namjere, što je frustriralo i selektora Peteva, koji je sa klupe tražio da se naš tim podigne i zaigra ofanzivnije te tako odmakne Fince od našeg gola.

Naš tim je i pored svega izdržao do kraja, a sada ima osam bodova i lider je na tabeli. Drugoplasirana je Crna Gora, koja je sa 3:0 kao gost savladala Rumuniju i u narednoj utakmici će reprezentacija BiH protiv Crne Gore direktno odlučivati o prvom mjestu na tabeli.