Tenis

Đoković preokretom do osmine finala US Opena

Novak Đoković je osmi put u karijeri na grand slam turnirima okrenuo meč u kojem je gubio 2:0.

Ovaj put je bio bolji od sunarodnika Lasla Đerea, koga je savladao 4:6, 4:6, 6:1, 6:1, 6:2 za prolaz u osminu finala US Ppena. Tamo ga čeka Hrvat Borna Gojo.

Đere je u prva dva seta briljirao, ali u nastavku je Đoković značajno podigao nivo svoje igre, dok je Laslo počeo mnogo više da griješi i Novak je na kraju rutinski slavio.

Prvi set je počeo brejkom. Napravio ga je Đere. Već u narednom Novak je imao dvije vezane brejk lopte, ali ih je Laslo spasio. Ispostavilo se da su to bile najbolje šanse u ovom dijelu igre za Đokovića. Imali su obojica u nastavku seta, još po jednu brejk loptu, ali ih nisu realizovali, piše Sport Klub.

Kako je set odmicao Đere je igrao sve bolje. Servis je funkcionisao i praktično od sredine prvog seta nije dozvolio nikakvu šansu Novaku. Sigurnom igrom na svoj početni udarac stigao je do vodstva od 1:0.

U nastavku je Laslo bio još bolji. Sve je pogađao. Đoković nije imao nikakvo rješenje. Posebno na servis Đerea, koji je u drugom setu bio skoro savršen. Prelomni trenutak drugog dijela meča dogodio se u sedmom gemu.

Laslo je sa nekoliko vrhunskih poena stigao do tri brejk lopte. Đoković je prvu spasio, ali ne i drugu i Đere je poveo 4:3. U naredna svoja dva servis gema, Đere je izgubio samo jedan poen. Nije dao Novaku ni promil nade. Na semaforu je poslije nešto više od sat i po vremena igre stajalo 6:4, 6:4 za Đerea.

Otišao je Đoković u svlačionicu i nije ga bilo više od pet minuta. Vratio se na teren kao potpuno drugi igrač. U drugom gemu pravi prvi brejk na meču, u četvrtom još jedan i za tili čas stiže do 5:0. Laslo se samo upisao na semafor u ovom dijelu igre, prije nego što je Đoković sa 6:1 smanjio rezultat na 2:1 u setovima.

Snažno je počeo Đoković i u četvrtom setu. Od 40:0 uzeo je brejk Đereu, ali je Laslo osvojio sa nulom naredni Novakov servis gem za poravnanje na 1:1. Nije tu bio kraj. Đoković ponovo oduzima servis momku iz Sente za 2:1 i polako preuzima kontrolu i u ovom setu. Vezao je posle toga četiri gema i uveo meč u peti odlučujući set.

Kako je završio četvrti tako je Novak počeo peti set. Uzeo je svoj servis, napravio lak brejk i već tada je praktično sve bilo jasno kada je otišao na 3:0. Rutinski je stigao do 5:3, a onda je servirao za meč. Laslo je imao i brejk loptu, ali je Đoković neutralisao i zakazao meč sa Gojom.

Protiv kvalifikanta iz Hrvatske, trenutno 105. na svetu, Đoković nikad nije igrao. U slučaju trijumfa ide na boljeg iz meča Striker (Švajcarska) – Fric (SAD).