Derbi u Engleskoj ispunio očekivanja: Liverpool se sjajnim golom u finišu spasio poraza

U velikom derbiju 13. kola engleske Premier lige Manchester City je dočekao Liverpool, a nakon velike drame meč je završen bez pobjednika rezultatom 1:1.

Prvi su zaprijetili domaći fudbaleri. Nakon lošeg dodavanja Alissona, Foden dolazi do lopte. Namjestio se mladi Englez na šut i pucao po sredini gola, a golman Liverpoola to brani bez većih problema.

Nedugo nakon toga Ederson spašava mrežu Manchester Cityja. Nunez je dočekao centaršut Szobszlaija i šutirao glavom, a Brzailac fantastično zaustavlja njegov šut. U 27. minuti City stiže u vodstvo. Ake je “lažnjakom” izbacio Alexander-Arnolda, uposlio Erlinga Haalanda, a ovaj iskoristio nespremnost odbrane Liverpoola i rutinski matirao Alissona.

Mogli su Građani povećati vodstvo nešto kasnije. Doku je silovito šutirao sa ruba kaznenog prostora, a jedan defanzivac Liverpoola blokira udarac.

Redsi su bili na korak do izjednačenja u 36. minuti. Primio je dobro dodavanje i pucao po golu, ali lopta odlazi malo pored stative. U finišu prvog dijela Foden ponovo prijeti golu gostiju. Pucao je sa distance, Alisson krajnjim naporom brani njegov šut.

U nastavku mnogo prilika na obje strane. U 52. minuti dobru šansu propustio je Alvaraez. Argentinac je primio loptu na rubu kaznenog prostora i šutirao visoko preko gola. City nešto kasnije dolazi do drugog gola. Nakon centaršuta iz kornera, Akanji pogađa mrežu za 2:0, no njegov gol je poništen zbog faula koji je napravio nad golmanom Liverpoola.

Liverpool je do izjednačenja mogao u 72. minuti, Salah je probio po desnoj strani, pronašao Nuneza u kaznenom prostoru, Urugvajac puca, ali Ederson boksuje loptu u korner.

Prava drama u finišu meča. Prvo City preko Haalanda ne uspijeva povećati vodstvo na 2.0, a kazna za promašaj stigla je u odmah u narednom napadu. Redsi su odigrali brzu kontru, Diaz je dodao do Salaha koji ostavlja loptu Arnoldu. Defanzivac Redsa preciznim udarcem sa ruba kaznenog prostora pogađa mrežu za 1:1.

Do kraja meča, Građanima je poništen još jedan pogodak. Ponovo je u centru pažnje bio Akanji budući da je defanzivac Cityja opet napravio faul u napadu. Stanje na tabeli ostalo je isto kao i prije početka meča. City je na prvom mjestu sa bodom više od drugoplasiranog Liverpoola.