Tenis

Australian open: Šampion je Sinner, umorni Medvedev bio je nemoćan

Italijanski teniser Jannik Sinner osvajač je ovogodišnjeg izdanja Australian Opena, nakon što je u finalu savladao Rusa Daniila Medvedeva sa 3:2 u setovima.

Jannik Sinner

Krajnji rezultat bio je 3:6, 3:6, 6:4, 6:4, 6:3, a Sinner je svoj najbolji tenis u ovom meču odigrao u posljednja tri seta, iako je protiv sebe imao umornog Medvedeva.

Bio je Sinner nervozan od samog starta meča. Nepotrebno je griješio i već u trećem gemu prvog seta izgubio je svoj servis. To je sve što je Medvedevu bilo dovoljno, a kako bi potvrdio osvajanje prve dionice meča, Medvedev je sjajnu formu potvrdio tako što je servis protivniku oduzeo i u devetom gemu.

Nastavio je sjajno servirati Rus i u drugom setu. Medvedev je pristiskao Sinnera od samog početka i ponovo mu oduzeo servis u četvrtom gemu, a zatim i u šestom, pa rebreak Sinnera u gemu nakon toga nije imao previše utjecaja na ishod drugog seta.

Veliku borbu vidjeli smo u trećoj dionici, u kojoj niti jedan teniser nije dozvolio break sve do desetog gema, kada je Italijan uspio oduzeti servis Rusu i osvojiti treći set, najviše zahvaljujući dužim razmjenama u svakom poenu, što je energetski potrošilo Medvedeva, koji je sve više griješio.

Sinner je četvrti set otvorio sjajno. Sve ono što nije ulazilo u prva dva seta sada je padalo sa unutrašnje strane linije terena, dok je kod Medvedeva vidio evidentan fizički pad, jer je ruski teniser polufinale i četvrtfinale osvajao nakon preokreta, oba puta u pet setova. Na kraju je i četvrta dionica u samoj završnici pripala Italijanu koji je osokoljen ušao u posljednji set.

U odlučujućem setu Sinner je napravio break u 6. gemu, a nakon toga više nije bilo šanse da se zaustavi i u konačnici osvojio je svoju prvu Grand Slam titulu.

Sinner je tako osvojio Australian open, nakon što je prije samo nekoliko sedmica Davis Cup reprezentaciji Italije obezbijedio i drugi naslov u historiji tog takmičenja.