Zbog napada na sudiju do daljnjeg se prekida tursko prvenstvo u fudbalu

Predsjednik Ankaragücüa Faruk Koca ušao je na travnjak nakon utakmice i šakom u lice udario sudiju Umuta Melera.

Turski fudbal potresa nasilni skandal s ligaške utakmice tamošnjih prvoligaša Ankaragücüa i Rizespora (1:1). Predsjednik Ankaragücüa Faruk Koca ušao je na travnjak nakon utakmice i šakom u lice udario sudiju Umuta Melera.

Nakon što je sudija završio na tlu, a onda i pretrpio još nekoliko udaraca nogom, umiješali su se iz oba kluba i spriječili daljnje napade.

Sudija je uz jake mjere osiguranja odveden u svlačionicu, a kamere su zabilježile hematom ispod njegovog lijevog oka.

Na teren su utrčali i navijači Ankaragücüa, a dio njih skandirao je predsjedniku kluba. Zaštitari su raščistili situaciju. Ankaragücü je vodio 1:0 od 14. minute nakon gola koji je zabio Olimpiu Morutan.

U 50. minuti isključen je Ali Sowe, a u sudijskoj nadoknadi gostujući igrač Emirhan Topcu. Dvije minute kasnije Adolfo Gaich pogodio je za Rizespor i podjelu bodova.

Turski fudbalski savez sada je donio odluku da se prvenstvo prekida do daljnjega. Koca i Meler su završili u bolnici, s tim da je Koca pod policijskim nadzorom i očekuje se da nakon liječenja bude priveden na ispitivanje.

O svemu se oglasio i turski predsjednik Recep Tayip Erdogan: “Osuđujem napad na sudije fudbalske utakmice i nikad nećemo dopustiti da se nasilje umiješa u turski sport.”

Tridesetsedmogodišnji Meler nalazi se na UEFA-inoj elitnoj listi i prethodno je sudio u Ligi prvaka, a sudio je i prvu utakmicu West Hamovog polufinala Konferencijske lige protiv AZ Alkmaara prošle sezone.