Fudbal

Šta ako Vico Zeljković zaista napravi reprezentaciju RS: Prijeti nam crni scenarij

Koliko je bilo slučajno da je “neko” Nogometnom savezu Bosne i Hercegovine “prodao” ideju da je mudro u jeku ruske agresije na Ukrajinu ići na noge Rusima u rodni grad Vladimira Putina, toliko se čini da je slučajno, baš u ovom trenutku, Fudbalski savez Republike Srpske odlučio na scenu vratiti svoje reprezentativne selekcije.

FOTO: NFSBIH/FSRS.ORG/FIFA.COM
FOTO: NFSBIH/FSRS.ORG/FIFA.COM

Prva ideja, srećom, na vrijeme je osujećena prije realizacije u novembru.

Odigravanje utakmice “Zmajeva” s Rusijom u Sankt Peterburgu bilo bi sve, samo ne sport i nogomet. Više bi se tumačila kao promocija ideja i podrška sistemu koji i danas pravi ono što pravi u Ukrajini, postali bismo dio nečega od čega se civilizirani svijet odavno ogradio…

Od ove druge ideje niko ne bi imao ništa protiv, da je riječ o čistim sportskim motivima. No, prošlost nas uči da da to baš i nije tako…

A pogotovo kad pročitamo izjavu Vice Zeljkovića, aktuelnog predsjednik i entitetskog (FSRS) i državnog saveza (NSBiH), kako “imaju i jednu ideju za juni o kojoj će govoriti kada za to dođe vrijeme”.

Ima li veze s onom idejom, već spomenutom na početku teksta?

Znajući sve to, zaparala je oči i rečenica da je “Izvršni odbor NSBiH dao saglasnost FSRS da njegove reprezentativne selekcije mogu, u interesu razvoja fudbala, igrati prijateljske i međunarodne utakmice”.

Tragom toga, Raport je kontaktirao člana Izvršnog odbora NSBiH Fuada Čolpu.

Evo šta nam je rekao o spomenutoj saglasnosti:

“U ovih nekoliko posljednjih dana Izvršni odbor nije imao sastanak na sličnu temu niti je dao bilo kakvu saglasnost te vrste. Znači, nikakva saglasnost takve vrste nije ni razmatrana niti odobrena.

Međutim, koliko znam, mislim da postoji saglasnost odranije, možda negdje od 2007. godine”.

O motivima s kojim se sada ide u ponovno formiranje enitetske reprezentacije nije upoznat, pa ne bi želio nagađati.

“Treba vidjeti kako i u kojim okvirima, sa kim, se žele igrati takve utakmice. U slučaju da se želi igrati sa reprezentacijama, neophodna je saglasnost Evropske i svjetske fudbalske federacije, UEFA-e i FIFA-e”, kaže Čolpa.

Također, objašnjava da se za utakmice međunarodnog karaktera u našoj državi neophodna dozvola Nogometnog saveza BiH.

“Na primjer, naša kantonalna reprezentacija iz Sarajeva ide na turniru u Beograd. Doduše, riječ je o amaterskom nivou, ali je opet potrebna saglasnost tamošnjeg saveza”, kaže Čolpa.

Međutim, u prošlosti se pokazalo da dozvole saveza domaćina i nisu toliko problem, pogotovo kad bi se igralo u inozemstvu.

Srećom, još uvijek postoji FIFA koja je nekoliko puta u prošlosti spriječila da RS izađe na međunarodnu scenu.

Tako se još prije desetak godina pisalo da je FIFA zabranila odigravanje bilo kakvih utakmica selekciji RS. Tada je FSRS imao u planu odigravanje susreta sa Srbijom u Banjoj Luci.

Nekoliko godina ranije (2008.) ponovo se FIFA ispriječila kao posljednja linija odbrane. Tada je čak Izvršni odbor NSBiH dao saglasnost za odigravanje prijateljskog meča U-21 selekcija Srbije i RS.

No, Svjetska nogometna federacija taj je plan osujetila, procijenivši očito da bi od takvih utakmica sport imao najmanje koristi. A možda i da sport sa tim nema nikakve veze…

Prihvati notifikacije