Prvo rasne uvrede, potom mu odbili zvanje počasnog građanina

Incidenti su se dogodili 20. januara na stadionu Udinezea kada su domaći navijači na rasnoj osnovi vrijeđali francuskog golmana i oponašali majmunske krike.

Gradsko vijeće Udina glasalao je protiv prijedloga gradonačelnika da se zvanje počasnog građanina dodijeli golmanu Milana Mikeu Maignanu, koga su navijači Udinesea vrijeđali na rasnoj osnovi tokom prvenstvene utakmice.

Predlog gradonačelnika Alberta Felicea De Tonija nije dobio potrebnu većinu od najmanje tri četvrtine odbornika, pošto je za prijedlog glasalo 25, a protiv 13 odbornika.

“Propustili smo priliku da pokažemo da je naš grad ujedinjen i da se distancira od onoga šta se dogodilo“, naveli su italijanski mediji izjavu neimenovanog odbornika.

Maignan je obavijestio sudiju o tome, pročitana su upozorenja na stadionu, a fudbaleri Milana su napustili teren i utakmica je na pet minuta bila prekinuta. Milan je pobijedio sa 3:2.

Poslije istrage kluba i policije uprava Udinesea je petoricu navijača kaznila doživotno zabranom ulaska na stadion, a ekipa će jednu utakmicu odigrati bez prisustva navijača, na šta se klub žalio.