Košarka

Ništa od historijskog preokreta, Miami deklasirao Celticse za finale NBA lige (Video)

Miami Heat je u finalu NBA lige nakon što je u sedmoj i odlučujućoj utakmici pobijedio kao gost Boston Celticse 103:84.

Boston je imao historijsku priliku postati prva ekipa u historiji NBA lige koja je s 0:3 mogla otići na 4:3, ali to noćas nije bilo moguće.

Celticsi su odigrali stravičnu utakmicu, u niti jednom segmentu igre nisu bili ni do koljena rivalu i Miami se zasluženo plasirao u finale u kojem će pokušati doći do svoje četvrte titule (bili su prvaci 2006., 2012. i 2013.). Heat će u finalu igrati protiv Denver Nuggetsa, kojima će ovo biti prvo finale. Prva utakmica finala će se igrati u noći s petka na subotu u 2:30 po našem vremenu.

Boston u ovom susretu nije imao nikakve šanse i od samog početka je bilo jasno da će Heat slaviti i otići u veliko finale. Trenutak, koji je uvelike usmjerio susret, dogodio se već u prvoj minuti kad je najbolji igrač Bostona Jason Tatum u skoku doskočio na nogu Gabea Vincenta i izvrnuo zglob.

Odmah je bilo jasno da povreda ozbiljna i da Tatum neće moći biti opasan kao što je to bio u čitavom play-offu. Borio se, trudio se, odigrao je 42 minute, ali to nije bilo to.

Miami je odigrao sjajno završnicu prve četvrtine, posebno impresivni bili su u odbrani, te su za dvanaest minuta igre primili samo 15 poena. Istina, Boston je mnogo mašio, ali defanziva Heata radila je sve da što više oteža posao domaćinu, 15:22.

Gosti su veoma dobro otvorili drugu dionicu, raspoloženi su bili u šutu i utisak je bio da su mentalno spremnije ušli u susret, što mnogi nisu očekivali zbog prosutih 3:0.

Prednost je rasla, maksimalna je bila +17 (21:38), međutim, Boston je imao dobar odgovor i nije dozvolio rivalu da ode preko pomenute razlike.

Celticsi su uspjeli da smanje zaostatak, pa se na poluvrijeme otišlo sa +11 Miamija, 41:52.

Činilo se da u trećoj četvrtini dobijamo buđenje Bostona, sjajnu simultanku imao je Derrick White, par koševa ubacio je i Tatum, i brzo su došli do jednocifrenog zaostatka.

Međutim, Miami je imao odgovor, tačnije imao ga je Caleb Martin. Nedraftovani košarkaš, kojeg bukvalno niko nije želio, bio je X faktor i uz Buttlera najbolji igrač u ovoj seriji.

Heat je odbio nalet, a potom je u četvrtoj četvrtini slomio otpor rivala i zasluženo se plasirao u veliko finale.

Najefikasniji u pobjedničkom timu bio je Buttler sa 28 poena, pratio ga je Martin ubacivši 26, dok je Adebayo imao 12 poena, 10 skokova i sedam asistencija.

Kod CeltiCsa, Brown je postigao 19 poena, ali je imao i osam izgubljenih lopti, kao i očajnih 8-23, dok je Tatum postigao 14 poena.