Fudbal

Nije nacionalizam samo na Balkanu: Reprezentativci Argentine pjevali šokantnu pjesmu u svlačionici

Nogometaši Argentine nakon pobjede nad Hrvatskom za plasman u finale Svjetskog prvenstva pjevali su pjesmu koja vrijeđa Engleze i spominje Falklandski rat.

FOTO: NICOLASOTAMENDI30/INSTAGRAM
FOTO: NICOLASOTAMENDI30/INSTAGRAM

Ekipa Lionela Scalonija izborila je ugodnu pobjedu nad Hrvatskom od 3-0 u utorak i osigurala svoje mjesto u nedjeljnom finalu u Kataru. Jedanaesterac Lionela Messija i dva gola napadača Manchester Cityja Juliana Alvareza osigurali su da će Argentina ovog vikenda igrati protiv pobjednika polufinalne utakmice Francuske i Maroka.

Nakon što su svoju kampanju otvorili šokantnim porazom od Saudijske Arabije rezultatom 2-1, Argentina je sada upisala pet uzastopnih pobjeda. Igrat će u svom šestom finalu Svjetskog prvenstva i ciljat će na svoj treći trofej – i prvi otkako ih je Diego Maradona inspirisao za naslov 1986. godine.

Pobjeda je izazvala radosne scene na stadionu Lusail, s Messijem i njegovim suigračima koji su se grlili i pjevali sa svojim navijačima. Scaloni je snimljen kamerom kako plače dok se grli s Messijem, no njihovo je slavlje poprimilo drugačiji ton kada su ušli u svlačionicu.

Instagram Story defanzivca Nicolasa Otamendija pokazao je kako su proslavili svoje prvo finale nakon poraza od Njemačke 2014. Igrači i stručni stožer prikazani su kako skaču, njišući majice oko glave dok zajedno pjevaju pjesmu koja je uobičajena među navijačima u Kataru.

Pjesma, koju prenosi Marca, opisuje rivala Brazila kao “zgnječenog peterostrukog prvaka”, spominju se “je*eni Englezi” i uključuje spominjanje Malvina.

Kao komšije, Brazil je najveći rival Argentine – i čini se da je njihovo ispadanje s turnira od strane Hrvatske u četvrtfinalu dobro prihvaćeno s druge strane granice.

Malvini su, pak, referenca na Islas Malvinas – argentinsko ime za Falklandske otoke, oko kojih su Argentina i Britanija ratovale 1982. godine.

Suverenitet teritorija u južnom Atlantiku i dalje se osporava od strane Argentine, koja je tvrdila da je njihova invazija bila vraćanje vlastitog teritorija. Falklandi su kolonija britanske krune od 1841. godine, a stanovništvo uglavnom potječe od britanskih doseljenika, koji su uvijek favorizirali britansku vlast.