Fantastični Leverkusen srušio rekord bez poraza i zakazao finale Evropske lige protiv Atalante

Fudbaleri Atalanta savladali su Marseille 3:0 u Bergamu, te sa ukupnih 3:1 ostvarili plasman u finale durgog po jačini UEFA takmičenja - Evropa lige.

Tamo će igrati protiv Bayer Leverkusen, koji je remizirao 2:2 protiv Rome, te nakon pobjede 0:2 u Rimu sa ukupnih 4:2 ide u Dublin.

Charles De Ketelaere nagovijestio je šansom u osmom minutu, dobru noć za italijanskog predstavnika.

Igrala se 24. minuta, kada je napadač “Boginje” Gianluca Scamacca pogodio prečku Lopezovog gola, odbijenu loptu je zahvatio De Ketelaere, ali golman gostiju to brani.

Ademola Lookman doveo je Atalantu do prednosti u 30. minutu meča, nakon asistencije De Ketelaerea.

Belgijanac je bio odlično raspoložen, ali je propustio još jednu šansu do kraja prvog dijela.

Ekipi Gian Piera Gasperinija trebalo je samo sedam minuta u drugom dijelu, da dođu do 2:0. Strijelac prvog gola Lookman, našao se u ulozi asistenta.

Matteo Ruggeri zabio je tik uz desnu stativu i veliko slavlje navijača domaćeg tima.

Mogla je utakmicu ući u uzbudljivu završnicu, ali poslije slobodnog udarca Jordana Veretouta, prečka je bila saveznik Atalante i golmana Mussoa.

El Bilal Toure postavio je konačnih 3:0 u 95. minutu.

Sead Kolašinac nije igrao u ovom meču zbog povrede.

Bayer Leverkusen imao je kapital od dva gola iz prvog meča u Rimu, kada je bilo 0:2 za Apotekare, ali meč na Bay Areni bio je izuzetno uzbudljiv do samog kraja.

Prvu šansu na meču imao je Palacios, ali je sa druge strane uzvratio Pellegrini.

Do kraja prvih 45 minuta uslijedila je velika dominacija tima Xabija Alonsa. Izmjenivali su se u šansama redom Palacios, Frimpong, Hlozek i Adli, ali promjene rezultata nije bilo.

Kazna za propuštene šanse stigla je u finišu prvog poluvremena. Jonathan Tah vukao je protivnika u svom šesnaestercu, a Danny Makkeli pokazao je na bijelu tačku.

Leandro Paredes preuzeo je odgovornost i odveo Vučicu do prednosti.

Cristane je zaprijetio na startu drugog dijela, a onda je i Bayer preko Hoffmana mogao doći do 1:1, međutim nije uspio savladati sjanog Mileta Svilara.

Adam Hlozek igrao je rukom u kaznenom prostoru Leverkusen, a sudac Makkelie nakon VAR provjere pokazao je opet na penal, prenosi N1.

Ponovo egzekutor i siguran sa bijele tačke bio je Paredes za 0:2 i rezultat sa kojim je Roma imala produžetke.

Novu veliku priliku za BAyer imao je Adli, ali ostalo je 0:2.

Ipak, upornost i napadi njemačkog prvaka isplatili su se osam minuta prije kraja. Gianluca Mancini pokušao je očistiti centaršut iz kornera u peterac, ali je glavom poslao loptu u svoju mrežu za 1:2.

FIniš meča pripao je u potpunosti Leverksuenu, ali Svilar je spašavao Romu nakon dvije velike prilike Frimponga.

Ipak, nevjerovatni Leverkusen nije izgubio ni 49. utakmicu u nizu. Za to se pobrinuo Josip Stanišić golom u 97. minutu!

Atalanta i Bayer Leverkusen igrat će finale drugog po jačini UEFA takmičenja na Aviva stadionu u Dublinu 22. maja.