Miami nastavlja da ruši favorite u doigravanju

Miami Heat napravio je još jedan korak prema NBA finalu pobijedivši u prvoj utakmici finala Istoka u gostima Boston Celticse 123:116, čime im je već na startu serije oduzeo prednost domaćeg terena.

Do pothvata ih je, dakako, vodio Jimmy Butler, koji je postigao 35 poena, pet skokova, sedam asistencija i čak šest ukradenih lopti, uz tri izgubljene.

Boston je na poluvremenu imao devet poena prednosti, ali Miami je treću četvrtinu dobio 46:25 i postavio klupski rekord po broju poena u četvrtini play-off utakmice. U četvrtoj su očuvali prednost i treći put zaredom otvorili seriju pobjedom u gostima te postali tek peta ekipa u historiji kojoj je to uspjelo. Heat ima priliku postati tek druga osmopostavljena ekipa u velikom finalu, nakon New York Knicksa 1999. godine.

Butler peti put zabio barem 30

Butler je odigrao najbolju utakmicu nakon serije prvoga kruga protiv prvog nositelja Milwaukeeja, u kojoj je na četiri od pet utakmica postigao barem 30 poena, a u četvrtoj nevjerojatnih 56. Protiv Knicksa u polufinalu Istoka zabio je najviše 28, ali Heat je i bez njegovih ekstremnih predstava prošao dalje u šest utakmica.

“Igram na nevjerojatnoj razini jer mi saigrači to dopuštaju. Ne ograničavaju me, vjeruju mi s loptom i u odbrani. Mislim da je to ono što svaki košarkaš želi”, rekao je Butler nakon još jedne velike pobjede.

Posebno je impresivan bio u završnici kad je Heatu trebala mirnoća da dovrši posao, a on je zabio ili asistirao kad god je zatrebalo. “Činio je sve što smo trebali, kao strijelac i kao pokretač akcija”, prokomentirao je trener Miamija Erik Spoelstra.

Bam Adebayo ubacio je 20 uz osam skokova, a Kyle Lowry, Caleb Martin, Gabe Vincent i Max Strus redom su zabili po 15. Miamiju je uvelike pomogao izvrstan šut za tricu, kojih su ubacili 16 iz 31 pokušaja.

Bostonov trener isfrustrirano bacio ploču

Jayson Tatum postigao je 30 poena za Boston, Jaylen Brown 22, a Malcolm Brogdon 19, ali u trećoj četvrtini Celticsi su bili toliko nemoćni da zaustave preokret da je trener Joe Mazzulla na jednom time-outu bacio ploču za crtanje akcija.

Ovo je treći put u posljednje četiri godine da se Boston i Miami sastaju u finalu Istoka. U bubbleu 2020. Butler je uveo Miami u finale, ali lani je promašio tricu desetak sekundi prije kraja majstorice, pa se Boston provukao. Heat je 2020. u velikom finalu izgubio od LA Lakersa, a Celticsi lani od Golden State Warriorsa.

Serija se igra na četiri pobjede, svaki drugi dan. Druga utakmica također je u Bostonu, a sljedeće dvije u Miamiju. U finalu Zapada igraju Denver i LA Lakersi, također kao 2020., a Nuggetsi su poveli 1:0.