Haos u Rumuniji obilježio večer, visoke pobjede Španije i Belgije

Večeras je odigrano devet utakmica u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2024. godine u Njemačkoj.

U grupi A odigrane su dvije utakmice. Norveška je savladala Gruziju rezultatom 2:1. Norveška je do vodstva stigla pogotkom Haalanda u 26. minuti. Na 2:0 povisuje Odegaard u 33. minuti. Počasni pogodak za goste postigao je Zvizivadze u 92. minuti.

Španija je deklasirala Kipar na svome terenu. Španija je povela golom Gavija u 18. minuti. Merino povisuje na 2:0 u 33. minuti. U 70. minuti Joselu postiže pogodak za 3:0. Samo tri minute kasnije Torres pogađa za visokih 4:0, a nakon još tri minute Baena postiže peti gol za Španiju. U 83. minuti Torres postiže svoj drugi pogodak za Španiju večeras, piše Sport Centar.

Norveška – Gruzija (Haaland ‘26, Odegaard 33′ – Zivzivadze 90+2’)

Španija – Kipar (Gavi 18’, Merino 33’, Joselu 70’, Torres 73’, 83’, Baena 76’)

I u grupi C su odigrane dvije utakmice. Italija je savladala Ukrajinu. Domaća reprezentacija je povela u 12. minuti pogotkom Fratessija. Isti igrač u 30. minuti postiže svoj drugi pogodak. Ukrajina je smanjila pogotkom Yarmolenka u 41. minuti.

Sjeverna Makedonija je bila sigurna u gostima protiv Malte. Sjeverna Makedonija je povela u petoj minuti golom Elmasa, a na 2:0 povećala pogotkom Maneva u 42. minuti.

Grupa C:

Italija – Ukrajina (Fratessi 12’, 30’ – Yarmolenko 41’)

Malta – Sjeverna Makedonija (Elmas 5’, Manev 42’)

U grupi F odigrane su također dvije utakmice. Visoku pobjedu je upisala i Belgija. Poveli su u četvrtoj minuti golom Vertonghena. Na 2:0 povisuje Trossard u 18. minuti, a na 3:0 Lukaku u 56. minuti. Isti igrač dvije minute poslije postiže svoj drugi pogodak. De Ketelaere i 88. minuti postiže peti pogodak za Belgiju.

Prvo poluvrijeme između Švedske i Austrije je završeno bez pogodaka. Ali početkom drugog Austrija dolazi do prednosti. U 53. minuti Gregoritsch postiže prvi pogodak, a tri minute kasnije Arnautović postiže drugi pogodak za Austriju. Arnautović je postigao svoj drugi, a za Austriju treći pogodak na utakmici u 69. minuti iz penala. Počasni pogodak za domaću ekipu postiže Holm u 91. minuti susreta.

Grupa F:

Belgija – Estonija (Vertonghen 4’, Trossard 18’, Lukaku 56’, 58’, De Ketelaere 88’)

Švedska – Austrija (Holm 90+1’ – Gregoritsch 53’, Arnautović 56’, 69’ (penal))

U grupi I odigrane su čak tri utakmice. Najviše pažnje je privukla utakmica između Rumunije i Kosova. Ona je prekinuta u 20. minuti nakon što su domaći navijači istakli političke parole, neprimjereno skandirali i upotrebljavali pirotehniku. Nakon dugog prekida utakmica je nastavljena i još uvijek traje, a trenutni rezultat je 0:0.

Nakon prvog poluvremena bez pogodaka, Švicarska je povela protiv Andore u 49. minuti pogotkom Ittena. Xhaka povisuje na 2:0 u 84. minuti a pitanje pobjednika rješava Shaqiri pogotkom u 92. minuti iz penala.

Izrael je ugostio Bjelorusiju. U utakmici bez mnogo značajnih dešavanja, do pobjede je stigla domaća reprezentacija pogotkom Kanichovskog u 94. minuti utakmice.

Grupa I:

Izrael – Bjelorusija (Kanichowsky 90+4’)

Rumunija – Kosovo

Švicarska – Andora (Itten 49’, Xhaka 84’, Shaqiri 90+2’ (penal))

Večerašnjim utakmicama završena je reprezentativna pauza u septembru. Očekuju nas još dvije (sredina oktobra i sredina novembra) u kojima će se okončati kvalifikacije za Europsko prvenstvo koje se iduće godine igra u Njemačkoj.