Fudbal

Bosanci koji su odbili igrati za Zmajeve: Više su voljeli Hrvatsku i Srbiju, nego BiH

Ako bismo tražili zemlju s najviše “izgubljenih“ talenata ili bolje reći zemlju s najviše sportista pod zastavama drugih zemalja, sasvim sigurno bi to makar u Evropi bila Bosna i Hercegovina.

FOTO: EPA-EFE/DI MARCO; EPA-EFE/RUNGROJ YONGRIT; EPA-EFE/RONALD WITTEK (MONTAŽA)
FOTO: EPA-EFE/DI MARCO; EPA-EFE/RUNGROJ YONGRIT; EPA-EFE/RONALD WITTEK (MONTAŽA)

Istina, u posljednje vrijeme nam “ozbiljno prijeti“ Kosovo čije su izbjeglice popunile reprezentacije poput Švicarske, Njemačke ili Austrije, dok je “odbjeglih“ igrača iz naše zemlje u dvadeset poratnih godina bilo na desetke u reprezentacijama prije svega naših susjeda, čemu je značajno doprinijela i politička klima u zemlji.

Priča o Zlatanu Ibrahimoviću odavno je poznata. Jedan od najboljih napadača u historiji fudbala nekada davno, zajedno sa ocem Šefikom kucao je na vrata Fudbalskog saveza BiH. Poručeno mu je: “Imamo mi takvih koliko hoćeš”, a ono što je manje poznato jeste da je Šefik Ibrahimović ostao uporan, pa je Zlatana dva puta pokušao ‘uvaliti’ u dres BiH. Bezuspješno.

Mario Mandžukić porijekom je iz Posavine, tačnije iz Odžaka u kojem i danas žive njegovi srodnici. I Mandžukićeva porodica do 1990. živjela je u Odžaku.

Ivan Rakitić porijeklom je iz Žepča, Tin Jedvaj iz Hercegovine, dok su Dejan Lovren i Vedran Ćorluka rođeni u Bosni i Hercegovini. Ćorluka se rodio u Derventi, a Lovren u Zenici.

Mateo Kovačić rođen je u austrijskom Linzu, ali mu roditelji potiču iz Kotor Varoša.

Seferovićevi roditelji su iz Sanskog Mosta, ali Haris nikada nije zaigrao za našu reprezentaciju.

Bh. korijene ima i najbolji golman Slovenije u posljednjem desetljeću Samir Handanović.

Još jedan Slovenac Josip Iličić rođen je u Bosni i Hercegovini, u Prijedoru, krajem januara 1989. Njegov otac, inače Hrvat, ubijen je kad je Josip imao godinu dana i majka Ana odlučila je s dvojicom sinova, Josipom i Igorom, otići u Sloveniju.

Iako je mogao igrati i za Bosnu i Hercegovinu i Hrvatsku, Josip Iličić se odlučio za Sloveniju, državu u kojoj je nakon smrti oca pronašao utočište u teškim vremenima.

Emir Dilaver rođen je u Tomislavgradu, ali je kao omladinac nastupao za mlađe selekcije Austrije. NS BiH je 2019. izjavio da štoper turskog Rizespora nije spreman za promjenu državljanstva.

Nemanja Gudelj je vezni igrač koji je rođen 1991. godine u Beogradu. Otac i majka su mu iz Trebinja, gdje često dolazi s bratom.

Marko Arnautović i Zlatko Junuzović umjesto Bosne i Hercegovini birali su Austriju, a Marko Marin rođen u Gradišci – Njemačku. Mijat Gačinović nakon igranja za kadetski tim Bosne i Hercegovine promijenio je sportsko državljanstvo i zaigrao za Srbiju.