Ostalo

Balkanijada u Izmiru: Skroman nastup bh. atletičara i atletičarki

U turskom Izmiru jučer i danas održava se 77. seniorsko prvenstvo Balkana u atletici, na kojem bh. tim ne predstavljaju najbolji atletičari, odnosno kandidati za Olimpijske igre u Parizu.

Takmičenje je okupilo 430 atletičara iz 21 zemlje, a prvog dana natjecanja bh. atletičarke i atletičari nisu osvajali medalje.

U odsustvu bacača kugle Mesuda Pezera te srednjeprugaša Amela Tuke i Abedina Mujezinovića, najbliži medalji jučer je bio Uroš Gutić u trci na 5.000 metara, u kojoj su nastupila samo četiri takmičara. Gutić je s vremenom 14.56.82 bio posljednji, a pobjednik je bio Austrijanac Sebastian Frey s vremenom 13.35.95.

U trci na 800 metara za žene Jelena Gajić bila je deveta s vremenom 2:05.15, dok je pobjedničko vrijeme Olhe Ljakhove iz Ukrajine iznosilo 2:01.11.

Deveti je bio i u skoku u vis Marko Šuković s preskočenih 190 cm, koji je ujedno bio i posljednji, a pobjednik Vladislav Lavski iz Ukrajine preskočio je 223 cm. U bacanju kugle mladi Nermin Štitkovac bacio je samo 17.73 metra te zauzeo 9. mjesto, a pobjednik Andrei Rares Krstača iz Rumunije najduže je bacio kuglu na dužinu od 20.25 m.

Bakir Musić je s vremenom 10.93 bio 15., a Edhem Vikalo s 11.10 tek 18. u trci na 100 metara, u kojoj je Grk Vasileios Myrianthopooulos pobijedio s 10.30 sekundi. U trci na 400 metara Jovan Rosić je s 49.76 sekundi bio 15., dok je prvak Rok Ferlan iz Slovenije ostvario vrijeme 45.69.

U trci na 400 metara s preponama Maša Garić bila je 16., s vremenom 1.00.58, dok je pobjedničko vrijeme Austrijanke Lene Pressler bilo 57.39 sekundi.