Zmajice savladale selekciju Bjelorusije u Ligi nacija

Ženska „A“ reprezentacije pobijedila je jučer u Győru Bjelorusiju sa 2:1 u susretu prvog kola grupe B4 UEFA Lige nacija.

Prvi dobar pokušaj imao je bh. tim u četvrtoj minuti kad je Maja Jelčić šutirala sa distance i pogodila prečku. Dvije minute poslije Selma Kapetanović odlično centrira sa lijeve strane, a Maja Jelčić glavom loptu šalje u mrežu i donosi prednost Zmajicama.

Kapetanović je u 11. minuta pokušala iz dobre pozicije sa lijeve strane, ali je slabo šutirala i golmanica Nataliya Voskobovich je uhvatila loptu.

Domaći sastav u 14. minuti izjednačuje rezultat. Anna Pilipenko je ubacila sa lijeve strane, a Anastasiya Linnik glavom postiže gol.

Marija Ana Milinković je u 21. minuti imala pokušaj glavom, ali je Voskobovich zaustavila njen udarac. Minutu poslije priliku na drugoj strani imala je Linnik, međutim Nikolina Todorić odlično brani.

Do kraja prvog poluvremena obje ekipe su imale još po jednu priliku. U 44. Pilipenko je pokušala iz povoljne pozicije, ali je njen šut izblokiran na gol-liniji. U drugoj minuti sudijske nadoknade Voskobovich je zaustavila pokušaj Emine Ekić.

U nastavku nije bilo prilika sve do 67. minuti kad Milena Nikolić kreće prema protivničkom golu i šutira sa 15-ak metara sa lijeve strane, ali je bjeloruska golmanica još jednom bila na visini zadatka. Bjelorusija je imala dobru priliku u 86. minuti kad je Todorić zaustavila udarce Karyne Alkhovik i Anne Pilipenko.

Pobjedu izabranicama Samire Hurem donijela je Andrea Gavrić u 87. minuti utakmice. Golmanica Nataliya Voskobovich je na 40 metara od gola izvela slobodan udarac, ali je njen pokušaj da uposli saigračicu presjekla Gavrić i sa velike udaljenosti poslala loptu u nebranjenu mrežu.

U drugom susretu grupe Češka je na gostovanju u Krškom pobijedila Sloveniju sa 2:0. Bosna i Hercegovina će se u drugom kolu u Trening centru NS/FS BiH u Zenici 26.09. u 16:00 sati sastati sa Slovenijom. Istog dana u 17:00 sati na programu je meč Češka-Bjelorusija.

Pogledajte šta su nakon utakmice poručile selektorka Samira Hurem i igračica Maja Jelčić: