ZASLUŽILI SMO Olimpijada ostaje san, nervozni Musa i društvo ponovo poraženi od Poljske

Košarkaši BiH odigrali su finale pretkvalifikacionog turnira u Gliwicama protiv domaće Poljske.

Nakon poraza od prije nekoliko dana od ovog istog tima, Zmajevi su danas protiv Poljaka ponovo poraženi sa 72:76.

Od starta se vidjelo da će utakmica rezultatski biti tvrda i neizvjesna, a prvi period je pokazao da je naš tim itekako poradio na odbrani. Prvu i drugu četvrtinu su obilježili Atić, Nurkić i Lazić, u odbrani je pomogao i Alibegović, dok su Musa i Garza podbacili u prvom poluvremenu koje je završeno sa 39:40 za Poljsku.

U trećem periodu Musa je počeo nešto bolje igrati i stigao do dvocifrenog broja poena, a sreća pa ni Poljaci nisu bili previše raspoloženi. U trećem periodu treba istaći i igru Atića i Alibegovića.

Posljednji period donosi bolju igru Garze koji do tada nije postojao i jasno je da su njegovi poeni, uz Musine, najviše nedostajali. Potom je uslijedilo smjenjivanje vodstva na obje strane, Atić i Garza su nas “držali u životu”. U nastavku su promašivali naši košarkaši sve živo, čak i polaganje, ali i Poljaci su gubili lopte.

Uspjeli smo povesti minut prije kraja 71:70 trojkom Lazića, ali su Poljaci ponovo poravnali. Potom je često i previše nervozni Musa promašio trojku iz možda i nepotrebnog šuta. Smireniji Poljaci stižu do 71:74 dvadesetak sekundi prije kraja, a Nurkić je ranije izašao zbog pet ličnih i tada je već sve bilo jasno.

Do kraja Poljaci utakmicu privode kraju u svoju korist, a Olimpijada će nam ostati samo san.

Naš najbolji igrač danas bio je Lazić sa 16 koševa uz osam skokova, Atić je dodao 15 uz osam skokova i devet asistencija, a Nurkić 11. Musa je ubacio 10 uz očajan procenat šuta iz igre. Kod Poljak je najbolji bio Sokolowski sa 16 koševa.

TOK UTAKMICE

Kraj. Poraz Zmajeva 72:76. Zasluženo!

10. – Promašuje Nurkić i onda pravi faul. Peta lična i ide van terena. To je to.

10. – Pola minute prije kraja sudije ponovo “vijećaju” nakon jedno duela pod našim košem. I Poljaci su dobili dva slobodna bacanja. Sada vode 71:73.

10. – Musa ponovo nervozan i nepotrebno žuri i šutira za tri poena i, naravno, promašuje. Ostaje na 10 poena.

8. – Sjajni Lazić (16 koševa) pogađa sada trojku na asistenciju Nurkića. U pravo vrijeme! 71:70 vodimo sada!

5. – Musa, čini se, ponovo u krizi igre. A onda u jednom napadu tri puta promašujemo, Lazić čak nije ni uspio da položi. Ovdje se neće znati pobjednik do posljednje minute kako sad stvari stoje.

4. – Garza pokazuje ponovo da bi mogao biti ključan igrač u našem timu. Sada popravlja promašaj Muse za plus 4!

3. – Poravnali su Poljaci na 58:58 zahvaljujući našim greškama. Garza je na parketu. Očekuje se da on popravi stvari na ovom meču.

1. Startao je zadnji period. Musa pogađa odmah na startu.

4. četvrtina

10. – Kraj trećeg perioda i ponovo neriješeno.

10. – Musa u samom finišu pogađa važnu trojku i konačno se budi! Neriješeno je – 54:54.

7. – Alibegović pogađa sjajnu trojku, njegovih osam solidnih poena do sad. Vodimo 51:48!

4. – Uspjevaju naši nekako da se drže rezultatski. Ponovo se smjenjuju vodstva. Atić i Lazić nam sada donose novo vodstvo 48:46!

1. – Počelo je drugo poluvrijeme. Nadamo se da će se u utakmicu uključiti i Musa, te do sad očajni Garza koji je bez poena.

3. četvrtina

10. – Kraj prvog poluvremena. Po 10 poena Lazića i Nurkića do sada, Atić je ubacio šest poena i odradio čak sedam asistencija, Musa ponovo nervozan i sa svega četiri koša, Garza očajan.

8. – Nurkić je pogodio i smanjuje minus na 39:40. Dobro bi bilo kad bi završili ovo poluvrijeme vodstvom.

5. – Igramo solidnu odbranu, ali odličnom Laziću u napadu se pod hitno moraju s poenima priključiti ostali saigrači. S 10 koševa on je jedini naš dvocifren igrač.

3. – Lazić pogađa kad nam najviše treba. Vodimo 28:27! Lazić pored toga igra i dobru odbranu. Garza je danas pomalo odsutan. Do sad samo jedan poen, te Nukić skromna četiri.

1. – Startao je drugi period utakmice, u prvom meču s Poljacima u ovom periodu smo bili loši. Ovog puta to mora biti mnogo bolje.

2. četvrtina

10. – Kraj prvog perioda.

9. – Tijesan rezultat, igra u odbrani našeg tima izgleda mnogo bolje nego u ranijim mečevima. Vodstva se konstantno smjenjuju. I danas nam Sokolowski zadaje najviše problema, ubacio je 11 poena do sad.

5. – Imamo plus 4. Musa, Atić, a sada i Lazić, čini se, odlično raspoloženi danas. Vodimo 14:11!

4. – Čini se da na je krenuo šut za tri poena. I Atić pogađa trojku. Vodimo 8:7!

3. – Prve poene za naš tim postiže Musa i to trojku za vodstvo 3:2. Njegova forma će biti veoma bitna za nastavak meča.

1. – Počela je utakmica u Gliwicama. Sretno Zmajevi! Poljaci imaju prvi napad koji koriste i vode 2:0.

1. četvrtina

Nakon pobjeda nad Portugalom, Mađarskom i Izraelom u polufinalu, Zmajevi će danas igrati s Poljacima koji su nas lako savladali u grupnoj fazi, a danas imamo priliku da se revanširamo.

Tada su Poljaci slavili sa 85:76. Nurkić je bio najefikasniji igrač BiH s 17 postignutih poena, dok su Lazić i Musa doprinijeli s 15, odnosno 13 poena. Poljake su do pobjede predvodili Ponitka sa 22 i Sokolowski sa 20 poena.

Sudije na današnjem meču su Oskars Lucis (Latvija), Nicolas Maestre (Francuska) i Zafer Yilmaz iz Turske.

Može se reći da BiH ima dvostruki motiv da danas ostvare trijumf – plasman u glavnu rundu kvalifikacija i osveta Poljacima az neugodan poraz od prije nekoliko dana.

Igrači su već odavno na parketu gdje se zagrijavaju.

Naš tim je ostavio i poruku uoči ove utakmice putem društvenih mreža.

“Nećemo vas iznevjeriti. Uradit ćemo ono što domovina očekuje. Boriti se”, poručili su između ostalog Zmajevi.

Jučer je selektor Adis Bećiragić upozorio da “naši košarkaši moraju odigrati mnogo bolje nego protiv Izraela”, jer s 22 izgubljene lopte imali smo mnogo sreće da slavimo protiv rivala koji je bio očito ispod našeg nivoa.