Poraz Zmajeva protiv Poljske, presudio nam veliki broj početničkih grešaka

Najbolji bh. košarkaši su poraženi od Poljske rezultatom 76:85 u drugoj pretkvalifikacionoj utakmici za odlazak na Olimpijadu.

Nakon pobjede nad Portugalom, večeras su Poljaci lako porazili bh. sastav.

Donekle smo se držali rezultatski prve dvije četvrtine, minus protiv Poljaka bio je dostižan, a onda u trećem periodu nakon jedne naše dobre serije (smanjili na minus pet) uslijedio je novi raspad.

Poljaci su u posljednjoj četvrtini samo podizali prednost i na kraju slavili zasluženu pobjedu.

Stekao se dojam da je premalo raspoloženih (ili bolje reći kvalitetnih) igrača u našem timu, a ni selektor Bećiragić se nije baš pokazao kao neki veliki stručnjak u ovom meču u kojem jednostavno nemamo opravdanje za poraz koji je mogao biti mnogo ubjedljiviji da se Poljaci nisu opustili u finišu.

Preveliki broj početničkih grešaka i izgubljenih lopti u prvom poluvremenu najveći su razlozi poraza.

Što se statistike igrača tiče, najefikasniji je u dresu BiH bio Nurkić sa 17 poena, uz 8 skokova, Lazić ga je pratio s 15 ubačaja, a Musa je postigao 13 poena. Poljake su predvodili Ponitka i Sokolowski sa po 22 poena.

Narednu utakmicu igramo s Mađarskom, a računica je jasna – samo pobjeda i ništa drugo.

TOK UTAKMICE

10 – Kraj. Poraz BiH protiv Poljske.

10. – Prišli smo na minus 9 ali je sada malo prekasno za to.

7. – Sada je 81:62. Suvišno ne više išta komentarisati. Već se možemo okrenuti narednom meču.

3. – Alibegović pogađa prvi put za našu reprezentaciju u ovoj četvrtini. I to sve govori o našoj igri večeras.

1. – Sad je jasno da nam treba senzacija za povratak u igru u posljednjih 10 minuta. Teško je povjerovati da imamo sastav za takvo nešto. Ali ne treba se predavati.

4. četvrtina

10. – Kraj trećeg perioda. Debakl Zmajeva u trećem periodu!

8. – Ponovo raspad naše igre u trećem periodu! Nevjerovatno. Blickrig Poljaka 5:0 i ponovo imaju plus 10.

5. – Poenima Lazića (dvojka pa trojka) vraćamo se na minus 7.

3. – Treći period je krenuo tricom Atića, ali se Poljaci ponovo vraćaju na plus 12.

3. četvrtina

10. – Kraj prvog poluvremena. Teška situacija za Zmajeve. Gubimo 37:50. Čak 50 koševa naša je odbrana primila za 20 minuta igre, to sve govori. 13 koševa Nurkića, 12 Muse u prvom dijelu. Ostali kao da ne postoje!

10. – Nikako da se približimo Poljacima. Nurkić i Musa jedini dvocifreni u našem timu zasad.

7. – Musa nas održava u životu. Sada smo prišli na minus šest – 34:40.

5. – Zmajevi pokušavaju održati rezultatski priključak, sada smo preko Muse ponovo smanjili vodstvo Poljaka na jednocifreno.

3. – Mnogo bolji Poljaci u drugom periodu, sada odlaze na dvocifrenu prednost. Vode 34:23. Nurkić se vratio u igru.

2. četvrtina

10. – Kraj prve četvrtine. Poljska vodi nakon prvih 10 minuta 27:19. Mnogo grešaka Zmajeva u prvom periodu.

10. – Nikako da stignemo rezultatski zaostatak koji srećom nije velik. Garza je zamijenio Nurkića koji je nekoliko puta pogriješio.

8. – Poljaci održavaju vodstvo, sada je 15:19 za protivnika BiH.

6. – Musa i Nurkić raspoloženi, rezultat i dalje tijesan. 12:14 vode Poljaci.

3. – Nakon početnih minuta izjednačena igra na parketu. Poljaci u ovom trenutku vode 8:7.

1. Počela je utakmica u Areni Gliwice.

1. četvrtina

U našoj grupi B u okviru 2. kola snage su već odmjerile reprezentacije Mađarske i Portugal, a rezultat je na kraju glasio 74:86 za Portugalce.

Reprezentacija Mađarske sada ima dva poraza, dok je Portugal na jednoj pobjedi i jednom porazu.