SAD s Amarom Amitovićem ostvarile prvu pobjedu u historiji svjetskih rukometnih prvenstva

Rukometaši Sjedinjenih Američkih Država su danas ostvarili prvu pobjedu u historiji svjetskih prvenstava.

Izabranici švedskog stručnjaka Roberta Hedina su danas u prvom kolu grupe G pobijedili Maroko rezultatom 28:27.

U veoma izjednačenoj utakmici na poluvremenu je bilo neriješeno (12:12), a pobjednički gol za historijski trijumf Amerikanaca postigao je Aboubakar Fofana u posljednjoj minuti.

Naš Amar Amitović iz zavidovićke Krivaje se nije upisao u strijelce, ali će ostati upamćeno da je bio dio ekipe koja je donijela prvi trijumf Amerikancima u njihovom sedmom pojavljivanju na svjetskim prvenstvima.

Rukometaši SAD-a su nastupili na svjetskim smotrama 1964., 1970., 1974., 1993., 1995. i 2001. godine, a upisali su svih 25 poraza.

No, danas su pokazali da nije izlizana floskula da svi danas igraju rukomet s obzirom da su na kladionicama bili veliki autsajderi prije meča.