Fudbal

Hoćemo li ikad proći baraž? Ovi podaci o reprezentaciji BiH zaista su poražavajući

Reprezentacija BiH eliminisana je prije sedam dana u baražu za Evropsko prvenstvo od reprezentacije Ukrajine, i to na vrlo bolan način, preokretom gostiju u samoj završnici meča.

reprezentacija BiH
FOTO: SPORT1

Bio je to ukupno peti neuspješan baraž za našu reprezentaciju, počevši još od onog za Svjetsko prvenstvo 2010. godine, kad smo se voljom žrijeba sastali sa Portugalom. Otad pa do danas, reprezentacija BiH je ispadala od Portugala dva puta, jednom je ispala od Irske, jednom od Sjeverne Irske, a jednom i od Ukrajine, te je u baraž utakmicama apsolutni rekorder po neuspješnosti kada se u obzir uzme ovaj petnaestogodišnji period (2009 2024. godina).

Međutim, kako stoji historijski gledano? Da bismo dali odgovor na ovo pitanje, analizirali smo sve baraže za Evropsko i Svjetsko prvenstvo odigrane od strane evropskih selekcija otkad baraž za odlazak na velika takmičenja postoji, odnosno od 1958. godine kad su u pitanju Svjetska i 1996. godine kad su u pitanju Evropska prvenstva. Podaci su zaista poražavajući.

Od svih evropskih selekcija, njih su 43 u nekom momentu igrale u baražu, a tu spadaju i najveća imena. Od ove 43 selekcije, njih 13 nikad nije prošlo nijednu prepreku u baražu. Bjelorusija, Bugarska, Crna Gora, Finska, Kazahstan, Kosovo i Luksemburg ispadali su po jednom, Estonija, Rumunija i Austrija po dva puta, Izrael je kao evropska selekcija ispao tri puta, Norveška je eliminisana od čak četiri protivnika, i naravno, Bosna i Hercegovina je jedina ispadala čak pet puta, bez da ikad ikoga prođe.

Šest poraza u baražu ima reprezentacija Ukrajine, ali Ukrajinci su tri puta uspjeli eliminisati svoje protivnike, ako računamo i noviji sistem baraža u kojem je potrebno izbaciti po dva protivnika za plasman na veliko takmičenje.

Najuspješnije selekcije u baražu su Portugal i Hrvatska, koji su po pet puta bili uspješni, a nikad nisu ispadali. Još je reprezentacija sa stopostotnim učinkom, to su Španija, Nizozemska, Belgija, Engleska, Francuska, Njemačka, Latvija, Švicarska, te Poljska.

S druge strane, ako je reprezentaciji BiH i za kakvu utjehu, i Ukrajina je imala pet uzastopnih eliminacija u baražu, prije nego je dobila svog prvog protivnika. Ono što nije pohvalno jeste svakako činjenica da Irska i Ukrajina spadaju među najveće gubitnike baraža, a obje ove reprezentacije su prolazile Bosnu i Hercegovinu. Slična je priča sa Sjevernom Irskom, koja je prošla samo jednog protivnika u baražu (naravno, Bosnu i Hercegovinu), a od dva, sa koliko ih je još igrala, je eliminisana.

Reprezentacija BiH tako je postala korisna za sve druge selekcije, čak i one koje bi se mogle okarakterisati “gubitnicima”, jer im je pomogla da u baražima prevaziđu svoje psihološke terete iz prošlosti, a u tom procesu je naša reprezentacija tako stvorila sebi i svojim navijačima neviđene traume od baraža. Jer, svaka naredna generacija koja bude igrala baraž za Bosnu i Hercegovinu u podsvijesti će nositi činjenicu da smo u užasnom nizu. Sreća je da se on prije ili kasnije mora prekinuti. Jer valjda i mi nekad moramo proći baraž.