EURO 2024 │ Portugal - Slovenija 3:0: Iako teškom mukom Portugal je ipak u četvrtfinalu!

Evropsko prvenstvo nastavlja se u punom jeku, a večeras nas čekaju izuzetno dvije uzbudljive utakmice osmine finala u kojima se sastaju Francuska - Belgija i Portugal - Slovenije.

Na stadionu Deutsche Bank Park u Frankfurtu se večeras od 21 sat igra novi meč osmine finala Evropskog prvenstva. Sastaju se Portugal i Slovenija.

Portugal je u četvrtfinalu!

Bernardo Silva pogađa za 3:0. Portugal ide u četvrtfinale Evropskog prvenstva i na megdan Francuskoj. Čestitke fantastičnoj Sloveniji koja je bila na korak od senzacije.

Nestvarni Diogo Costa

Maestralni Diogo Costa brani penal i Verbiču. Portugal je na korak od četvrtfinala.

Portugalci vode 2:0

Bruno Fernandes hladnokrvno matira Oblaka za 2:0.

Diogo Costa je ponovo odbranio

Balkovec nije uspio da pogodi. Diogo Jota ponovo brani penal Slovencima.

Ronaldo je sada siguran

Ronaldo je pogodio za 1:0.

Josip Iličić promašio penal

Iskusni Iličić nije uspio da zabije gol u prvoj seriji. Golman Portugala brani njegov udarac. Idući šutira Ronaldo koji je u produžetku promašio penal.

Kraj meča- Penali.

Kraj utakmice. Penali će odlučiti putnika u četvrtfinale.

Nestvaran promašaj Šeška

Nestvaran promašaj Šeška. Sam je izašao ispred Coste nakon greške Pepea i nije uspio zabiti promašio je četvrtfinale.

Drugi produžetak

15 minuta nade za Portugal da izbjegne penale.

Kraj prvog produžetka

Kraj prvog produžetka, 0:0.

Oblak skida penal Ronaldu

Cristiano Ronaldo u 105. minuti s bijele tačke ne zabija za prednost Portugala. Jan Oblak fenomenalno brani.

Penal za Portugal

Orsato je pokazao na penal za Portugal nakon duela Jote i Drkušića.

Prijete i Slovenci

Verbič koristi grešku Cancela i kreće na gol Portugala, šutirao je s 20-tak metara, ali jedan igrač Portugala blokira loptu koja završava u korneru.

Počeo je prvi produžetak

Počeo je prvi produžetak. Očekivano Portugalci su odmah krenuli u napad kako bi pokušali doći do gola i izbjeći penale.

Kraj regularnih 90 minuta. Gledat ćemo produžetke!

Portugalci su imali korner, ali nisu uspjeli zabiti. Sudac Orsato je svirao kraj regularnog dijela i ide se u produžetke!

Četiri minute nadoknade

Četiri minute nadoknade meča u Frankfurtu. Sve smo bliže produžetku.

Velika šansa za Ronalda

Cristiano Ronaldo je u velikoj šansi. Izašao je pred Oblaka, ali sjajni čuvar mreže spašava svoj gol.

Ronaldo stalno traži penal

Cristiano Ronaldo je barem 10 puta tražio penal u ovom susretu. Malo je i nerealan Portugalac i olako pada.

Posljednjih 15 minuta utakmice u Frankfurtu

Ušli smo u posljednjih 15 minuta utakmice. Kruži Portugal oko gola Slovenije, ali nema tog završnog udarca. Slovenci i dalje čekaju šansu iz kontre.

Kakva prilika za Sloveniju

Šeško je protutnjao protiv veterana Pepea i izašao pred Costu, ali potom očajno šutira i loptu šalje daleko od gola!

Ronalda nikako ne ide

Cristiano Ronaldo iz slobodnjaka, prava bomba, Oblak brani.

Nastavlja se ofanziva Portugala

Portugal od prve minute nastavka je u napadu. Cancelo je bio u dobroj šansi, opet ništa.

Cancelo je sjajno prošao po desnoj strani i probao sve završiti sam, a lopta se onda odbija do Bernarda Silve, koji je šalje preko gola. Bila je to najbolja šansa za Portugal dosad!

Počelo drugo poluvrijeme

Završeno je prvo poluvrijeme u kojem nismo vidjeli golove pa je rezultat 0:0. Zanimljivo, Portugal nije uputio šut u okvir gola, dok Slovenija ima jedan takav.

Palhinha pogađa stativu

Velika šansa za Portugal. Palhinha je s distance uzdrmao stativu.

Dva opasna napada Slovenije

Dva opasna napada Slovenije. Šeško je gađao nije pogodio, zatim Elšnik nije uspio šutirati na pravi način.

Uzalduni su napadi Portugala

Pokušava Portugal slomiti otpor Slovenaca. Ronaldo je pokušao iz slobodnjaka, malo preko gola.

Ofanziva Portugala

Očekivano, od prve minute Portugal dominira utakmicom. Već nekoliko dobrih šansi pred golom Oblaka.

Počeo je meč u Frankfurtu

Počela je utakmica Portugala i Slovenije.

Poznati sastavi za meč Portugal – Slovenija

Portugal: Costa, Cancelo, Dias, pepe, Mendes, Palhinha, Vitinha, Bruno Fernandes, Bernardo Silva, Leao, Ronaldo.

Slovenija: Oblak, Balkovec, Bijol, Drkušić, Karničnik, Mlakar, Stojanović, Gnezda Čerin, Elšnik, Šporar, Šeško.

Portugalci su u osminu finala prošli uprkos iznenađujućem porazu od Gruzije kojim je prekinut niz od 12 uzastopnih pobjeda. Osvajači kontinentalne smotre iz 2016 su kao pobjednici grupe F, a uoči susreta sa Slovenijom defanzivac Danilo je rekao: “Slovenci će sigurno biti defanzivni i pokušat će tranzicijom doći do golova, baš kao što je i Gruzija. Upravo nam je meč sa Gruzijom bio dobar primjer šta i kako trebamo raditi protiv takve vrste protivnika.

Slovenija je u Njemačkoj ostvarila prvi i historijski plasman u osminu finala nekog velikog turnira. Matjaž Kek je nakon završetka grupne faze poručio: “Imali smo tešku grupu, ali i mi imao veoma kvalitetan tim.”

Selektori su za meč osmine finala odabrali sljedeće sastave:

Portugal: D. Costa, Cancelo, Dias, Pepe, Mendes, Bruno Fernandes, Palhinha, Vitinha, Bernardo Silva, Cristiano Ronaldo, Rafael Leao.

Slovenija: Jan Oblak, Karničnik, Drkušić, Bijol, Bakovec, Stojanović, Gnezda Čerin, Max Elšnik, Mlakar, Šporar, Šeško.

Posljednji susret su Portugal i Slovenija igrali prije četiri mjeseca, a tada su Slovenci slavili u Ljubljani u prijateljskom duelu rezultatom 2:0.

Glavni sudija meča je Italijan Daniele Orsato.