Borac slavio u derbiju protiv Zrinjskog u Mostaru i napravio veliki korak prema tituli

Banjalučki Borac večeras je u derbiju 22. kola Wwin lige savladao Zrinjski u Mostaru rezultatom 1:0 te tako napravio najvažniji korak ka tituli prvaka BiH.

Borac je bolje počeo meč. U 5. minuti Lukić je ukrao loptu u šesnaestercu Zrinjskog, šutirao iskosa, ali njegov udarac nije bio precizan.

Pet minuta kasnije opet je Lukić ukrao loptu Šunjiću, sjurio se prema golmanu Mariću, sebično šutirao, iako je imao slobodnog saigrača, ali mu je Marić odbranio zicer.

Prva prilika za Zrinjski došla je u 20. minuti. Nakon kornera najbolje se u kaznenom prostoru našao Savić, ali nije uspio pogoditi za domaće.

Gosti su došli su u vodstvo u 34. minuti. Blagaić je centrirao, loptu je izbacila odbrana Zrinjskog, ona došla do Vukovića koji je sa 20 metara šutirao u desnu stranu. Marić je uspio zakačiti loptu, koja se odbila od stativu i ušla u gol.

Nakon toga nije bilo izrazitih prilika do pred kraj prvog poluvremena, kada su gosti mogli udvostručiti vodstvo. Nakon centaršuta sa desne strane, Lukić je prsima spustio loptu Nišiću, koji iz povoljne situacije šutira preko gola.

Nakon toga sudija Irfan Peljto označio je kraj prvog poluvremena.

Početkom drugog poluvremena agresivniji su bili domaći. Osvajač duple krune je u 55. minuti imao tri uzastopna kornera, ali ni jedan nije bio dovoljno dobar da se ugrozi gol lidera na tabeli Premijer lige.

Borac je odlučio da snizi tempo igre, da kroz posjed pokuša sačuvati vodstvo, pa je to usporilo igru i količinu prilika u drugom poluvremenu.

U 64. minuti BIlbija je sa peterca nakon kornera tukao glavom, ali je lopta za malo otišla pored desne stative gola Borca.

Pet minuta kasnije Jurilj je dobro primio loptu na desnoj strani, niskim dodavanjem u sredini posužio Ćelića, ali je njegov šut otišao daleko prije gola.

U sljedećoj akciji na drugoj strani dobra akcija Zrinjskog, nakon serije dodavanja Ivančić je šutirao, Milošević odbranio a Herrera je u posljednjem trenutku loptu na 5 metara sa noge skinuo Malekinušiću.

U 87. minuti domaći su osvojili loptu na sredini terena, Bilbija je uposlio kordu, ali je FIćović izblokirao njegov udarac, te se rezultat nije promijenio.

Tri minuta kasnije Hrvanović se našao sam u šesnaestercu i sa penala snažno šutirao, ali je Milošević nevjerovatnom reakcijom odbranio.

Nastavili su pritiskati Mostarci, ali njihova nastojanja nisu urodila plodom.

Bio je ovo prvi put ikada da je Borac uspio slaviti pod Bijelim brijegom, a Banjalučani su ovom pobjedom pobjegli na 12 bodova prednosti u odnosu na Zrinjski i gotovo je nemoguće da do kraja prvenstva ispuste titulu prvaka Bosne i Hercegovine iz ruku, prenosi N1.