Željezničar ostvario pobjedu nad direktnim rivalom za Evropu

Željezničar je večeras na svojoj Grbavici pred nekoliko hiljada navijača savladao ekipu Širokog Brijega rezultatom 1:0, a gol je postigao Joseph Amoah u 47. minuti susreta.

Prvu priliku imao je Jašarević u petoj minuti kada je atraktivno pokušao ugroziti gol Josipovića volej udarcem nakon centaršuta Amoaha, ali bez uspjeha. Široki Brijeg se pritiska oslobodio polovinom prvog dijela. Dvije velike šanse kreirali su gosti.

U 24. minuti je zaprijetio Kpan koji je izašao sam na golmana Muftića, a mladi čuvar mreže sjajno zaustavlja šut. Minut kasnije nova velika prilika za goste. Ćavar je šutirao sa distance, lopta se odbila od stative do Pranjića koji sa nekoliko metara prebacuje gol domaćih.

Probudio se Željo u finišu prvog dijela, a najbolju priliku imao je Štilić. Nakon jednog ubačaja lijepo je zahvatio loptu malo iskosa sa desne strane i lob udarcem pokušao prevariti Josipovića, ali golman Širokog fantastično brani.

Najbliži pogotku domaći su bili u 42. minuti. Štilić je ubacio iz slobodnog udarca, Santos glavom prebacio loptu na drugu stativu gdje je bio krpić koji sa 2-3 metra promašuje nemoguće.

Odmah na početku drugo dijela Željo stiže u vodstvo. Drina je šutirao, Krpić nije dobro zahvatio loptu, ona se odbija do Amoaha koji trese mrežu za veliko slavlje navijača na Grbavici.

U 57. minuti brz kontranapad Plavih, kombinirali su Santos i Amoah, ali defanzivci Širokog otklanjaju opasnost. Poslije gola tempo igre je pao te većih prilika u tom periodu nije bilo. Željo se orijentisao na odbranu svog gola i prepustio je posjed gostima.

Široki je tražio poravnanje, ali ozbiljnijih situacija pred golom Muftića nije bilo.

U posljednjoj minuti penal za Plave. Santos je pao u kaznenom prostoru, a Mekić promašuje penal. Željezničar je tako prekinuo niz od pet utakmica bez pobjede, a Široki je produžio svoj negativan niz.

Već za nekoliko dana Željezničar ima novi ispit i mnogo teži jer gostuje u Banjaluci kod drugoplasiranog Borca, dok Širokom stiže u goste Velež u još jednoj utakmici koja bi mogla mnogo toga donijeti i odnijeti i jednima i drugima u borbi za Evropu.

Jasno je da će se voditi velika borba za treće mjesto na koje pretenduju Željezničar, Velež, Široki Brijeg i Sarajevo, a bit će i dosta međusobnih duela koji će biti i najvažniji. Jedan od tih je Željezničar večeras dobio.