Velež na Grbavici osvojio važne bodove, Plavi kucaju na vrata Prve lige FBiH

Pred oko 7.000 gledatelja derbi na stadionu Grbavica u okviru 24. kola WWin lige odigrali su Željezničar i Velež. U napetom meču punom varnica slavili su gosti, a pobjednika je odlučio Dino Halilović sa starta drugog dijela.

Uvodne minute utakmice pripale su gostima, Haskić je probio po strane u dva navrata, međutim odbrana domaćina nije imala problema. Poslije toga je uslijedio period poprilično izjednačene igre, bez većih uzbuđenja.

Generalno prvo poluvrijeme nije zaslužilo prolaznu ocjenu pošto niti jedna ekipa željela da preuzme bilo kakav rizik u igri, pa su značajnije prilike izostale. Za goste je jedan pokušaj imao Suljić.

U finišu prvog dijela nešto je istaknutiji bio domaćin koji je imao niz solidnih situacija, a najozbiljnije je prijetio Radovac čiji je udarac u 34. minuti u korner izbio Hadžikić. Bila je to najbolja prilika u prvom dijelu.

Pritisnuli su igrači u plavim dresovima goste do kraja prvog poluvremena. Prijetio je i Drljo, dok Boljevićev opasan prekid niko nije uspio skrenuti u gol pa se na odmor otišlo bez golova.

Nastavak je bolje otvorio Velež. Cocalić je već na startu drugog dijela zaustavio Halilovića, ali odbrana domaćina nije mogla ništa uraditi u 54. minuti kada Velež stiže do vodstva.

Većinu posla je obavio Lohan koji je nadmudrio visoke štopere Cocalića i Cavnića. Uposlio je Brazilac Haskića koji asistira Halilovića, a veznjak Veleža mirno pogađa za radost gostiju.

Postavlja se pitanje da li je Haskić bio u ofsajd poziciji prilikom pasa Lohana. Situacija je jako teška za procijeniti, ali su sudije donijele odluku da je sve bilo regularno.

Poslije primljenog gola Željezničar je očekivano prebacio težište igre na polovicu Mostaraca. Ipak sve je izgledalo nepovezano, noge domaćih igrača su bile teške i prilike su se teško stvarale.

Pokušavao je Bruno Akrapović izmjenama da razdrma svoj tim, tako su 15-ak minuta prije kraja ušli Semir Štilić i Dženan Haračić.

S druge strane pojedini igrači Veleža su zbog vjerovatno umora ostajali ležati na travi što je izazivalo nervozu kod domaćina, ali i publike na tribinama.

Posebno je bilo žestoko u 78. minuti kada je na terenu ostao ležati Šturm. Sve se završilo tako što je sudija Topuzović dao žute kartone Mekiću kod domaćina i Suljiću za goste.

Nastojao je Željezničar da osvoji makar bod, ali su domaći uglavnom kružili s loptom oko kaznenog prostora gostiju, a centaršutevi nisu donijeli ništa korisno.

Ono što može da brine sve navijače Plavih je činjenica da njihovi ljubimci nakon primljenog gola nisu uspjeli stvoriti niti jednu šansu vrijednu spomena.

Na kraju je ostalo 0:1. Velež slavi veliki trijumf kojim je skočio na treće mjesto i vinuo se ka Evropi, dok je Željezničar ostao u zoni ispadanja i slijedi mu grčevita borba za ostanak u eliti.