Zmajevi preko Izraela do finala, Garza pokazao NBA klasu

Najbolji bh. košarkaši večeras su odigrali polufinale pretkvalifikacija za odlazak na Olimpijadu protiv selekcije Izraela.

Luka Garza odradio je sjajnu partiju u dresu BiH večeras

Teških 40 minuta odradili su večeras naši košarkaši, a na kraju su slavili rezultatom 86:77.

Nakon tijesnog vodstva našeg tima 36-33 u prvom poluvremenu, u kojem bi imali sigurno i veće vodstvo da nije bilo mnogo izgubljenih lopti i loše igre pod košem, u trećem periodu se budimo i lomimo odbranu Izraela.

Za to je bio najzaslužniji večeras sjajni Garza koji pokazuje NBA klasu i koji je sjajnu igru nastavio i posljednjoj četvrtini u kojoj mu se konačno priključio do tada “uspavani” Nurkić kada su poeni u pitanju. Također ništa bolji nije bio ni Musa koji u u posljednji period ušao sa svega devet poena.

Vodstva su se smjenjivala u nekoliko navrata u trećem periodu kojeg smo ipak završili vodstvom zahvaljujući raspoloženima Garzi, Nurkiću i Laziću.

U zadnjoj četvrtini proradila je i naša odbrana, Garza i Nurkić su bili nezaustavljivi, a proradio je i Lazić.

Zatim se Izraelci vraćaju, ali su naši igrači ponovo podigli nivo igre u finišu kada je konačno proradio i Musa, pa smo na kraju slavili zasluženu pobjedu.

Garza je meč završio s 24 poena, 11 skokova i dvije blokade, dok je Nurkić ubacio 20 poena uz čak 14 skokova. Musa je meč okončao također sa 20 poena.

Kod Izraela su raspoloženi bili Sorkin (28) i Madar (24).

TOK UTAKMICE

Kraj. Pobjeda Zmajeva 86:77!

10. – Musa sada hladan s linije za slobodna bacanja, na pragu smo finala.

10. – Zbog “jeftino” primljenih poena doveli smo sebe u nezahvalnu situaciju ali se ubrzo vraćamo i ponovo vodimo 82:75. Poeni Nurkića i dobra odbrana Muse 30 sekundi prije kraja.

8. – Musa sada pravi mini seriju i dovodi BiH u vodstvo 78:66. Međutim, Izrael se vraća na minus 6. Kakve jeftine poene sada primamo.

7. – Musa promašuje tricu, ali dobija tri slobodna nakon faula. I pogađa sva tri. Konačno!

5. – Vraćaju se Izraelci na 69:63. Atić je dobio tehničku.

4. – Nurkić pogađa, potom zaustavljamo Izraelce, a onda i odlični Garza pogađa za svojih 20 poena. Vodimo 67:57!

3. – Lazić i raspoloženi Gegić sada nas vode na dvocifreno vodstvo.

1. – U posljednji period Musa ulazi sa svega devet poena. Ako se uskoro ne priključi sa svojim poenima to neće biti dobro za nas.

4. četvrtina

10. – Kraj trećeg perioda.

9. – Vodimo sa s +9 poena. Lazić je pogodio.

8. – Nurkić ponovo pogađa sad i to iz pada. A onda pogađa i slobodno. Vodimo 57:50.

7. – Garza ubacio 18 poena do sad i sreća je prava što ga imamo večeras. Sada i Nurkć konačno pogađa.

6. – Za razliku od skokova (9), Nurkića nikako da krenu koševi, a Izraelci su poveli 45:43.

4. – Vratio se Nurkić na parket, a Izraelci poravnavaju na 41:41. Ako je neko večeras pokazao kvalitete koje su se i očekivale od njega, to je Luka Garza. Odličan pod košem i najefikasniji naš igrač sa 16 poena.

3. – Vraćaju Izraelci i vodimo samo pola koša. 38:37. Nurkić je i dalje na klupi.

1. – Počeo je treći period. Nadat se i da će Nurkić početi postizati koševe. Do sad je ubacio samo pet.

3. četvrtina

10. – Kraj prvog poluvremena, trojka Madara u najgorem momentu za nas. Musa s 11 i Garza s 9 poena naši najefikasniji igrači do sad.

10. – Musa ima problema sa slobodnim bacanjima, Alibegović popravlja igru u našoj odbrani. Vodimo 36:30.

8. – Već drugi put večeras Lazić promašuje kompletan obruč. Nevjerovatno. A Nurkić je zaradio treću ličnu.

5. – Sada vodimo 31:22, u ovim trenucima “meljemo” Izraelce. Garza koristi sjajan skok u napadu i uz to poentira. Raspoložen sada i Musa.

3. – Konačno da i mi povedemo večeras. Garzini poeni nam sad donose vodstvo 23:22. Prije toga je upisao skok u napadu.

1. – Počeo je drugi period. Nova greška u napadu, koraci za jednog našeg igrača. Već u narednom napadu ponovo greška i ponovo gubimo loptu.

2. četvrtina

10. – Kraj prve četvrtine. S obzirom na greške u odbrani ovaj rezultat je odličan.

8. – Nurkić, Musa i Garza zasad drže Zmajeve u igri, očajni smo u igri pod košem, te u defanzivnom skoku.

6. – Par dobrih poteza, te dvojka i trojka Muse i Nurkića mijenjaju stvari u našu korist. Poravnali smo na 15:15.

4. – Opasni Izraelci, agresivno igraju u odbrani za rrazliku od nas. Vode 13:8.

3. – Trenutno je 8:8. Dosta borben meč s obje strane.

2. – Utakmicu poenima otvara Atić. Dobro bi bilo da on nastavi ovako jer je do sad bio jedan od naših najlošijih igrača. U međuvremenu je Nurkić rano zaradio ličnu i to nije nikako dobro.

1. – Utakmica je počela u ovim trenucima.

1. četrvtina

Ako prođemo Izraelce izabranici Adis Bećiragića će imaati tako priliku da se revanširaju Poljacima protiv kojih je naš tim odigrao očajno i tek u drugoj polovini posljednje četvrtine smo izbjegli pravi debakl.

Za nadat se da je ubjedljiv trijumf protiv Mađara smirio malo atmosferu u našem taboru nakon poraza od Poljske i da će Nurkić, Musa, Lazić i društvo biti večeras 100 posto u utakmici jer samo tako možemo parirati nezgodnim Izraelcima.

Protiv Izraela imamo pozitivan omjer, tri zvanične utakmice od 2008. na ovamo slavili smo tri puta, a jednom smo poraženo i to u prijateljskom meču.

Naš tim će u Poljskoj imati podršku manjeg broja navijača koji su se našli večeras u dvorani u Glivicama.

Naši košarkaši se zagrijavaju, utakmica treba početi uskoro.