Krunić i Dedić potopili Islanđane, Zmajevi trijumfalno otvorili kvalifikacije za EURO

Selekcije BiH i Islanda odigrale su prvi meč kvalifikacija za Euro 2024., a nakon 90 minuta više nego zasluženo slavili su Zmajevi sa ubjedljivih 3:0!

Od prve minute naši momci su napali gol protivnika, te, iako u napadu bez Džeke i na sredini bez Pjanića, djelovali smo odlično, a nagrada za takvu igru stigla je već u 14. minuti kada nakon jedne gužve pogađa Rade Krunić za 1:0, nakon sjajne akcije Dedića po desnoj strani.

Isti igrač pogađa iz slične situacije za 2:0 u 40. minuti, a ponovo je akciju započeo večeras odlični Amar Dedić.

U nastavku se i sam Dedić upisao u listu strijelaca kada je u 64. minuti uzeo loptu u noge i sa preko 20 metara lijevom nogom poslao projektil iza leđa golman Islanda za velikih 3:0 i potop gostiju sa Islanda.

Do kraja se rezultat nije mijenjao, pa smo kvalifikacije započeli veoma važnom pobjedom na samom startu.

U našoj grupi Portugal je večeras s 4:0 savladao Lihtenštajn, a Slovačka i Luksemburg su odigrali iznenađujućih 0:0.

TOK UTAKMICE

90+3. – Kraj utakmice!

90. – Čeka se kraj meča u Zenici.

86. – U međuvremenu Portugal u finišu vodi 4:0 protiv Lihtenštajna i već su tri boda upisana, a Slovačka i Luksemburg igraju i dalje bez golova u samom finišu meča.

80. – Dvostruka izmjena. Izlaze Demirović i Tahirović, ulaze Bilbija i Cimirot.

76. – Ne dešava se mnogo toga na terenu, utakmicu polako i iskusno privodimo kraju, Islanđani sve bezidejnije djeluju.

70. – Hadžikadunić i Prcić ulaze, izlaze Dedić i Hadžiahmetović.

67. – Izlazi Prevljak, ulazi Kenan Kodro.

66. – Zaradio je Amar Dedić žuti karton zbog podizanja dresa tokom proslave svog prvijenca u dresu BiH, ali sigurno neće previše mariti zbog toga.

64. – GOOOOOOOOL!! Majstorija Amara Dedića za potpuni potop Islanđana! Namještao je loptu na lijevu nogu, a onda s preko 20 metara poslao projektil u desni ugao golmana Runarssona za 3:0!

60. – Sve su više gosti na našoj polovici. Ne treba dopustiti Islandu ni u jednom trenutku da razvije svoju igru.

55. – Dok naša selekcija vodi 2:0, u našoj grupi Portugalci gaze Lihtenštajn gdje je trenutno 3:0, dok Slovačka i Luksemburg igraju bez golova pola sata prije kraja meča.

55. – Smjenjuju se napadi oba tima. Islanđani sve agresivniji na terenu, Zmajevi pokušavaju da smire igru.

51. – Komična situacija pred našim golom sada. Umalo da skupo platimo grešku Šehića koji se oklizno pred svojim golom. Ipak, isto se desilo i igraču Islanda koji je došao do lopte prije naše odbrane, pa je sve prošlo bezopasno po naš gol.

49. – Očekivano, gosti su sada u posjedu lopte i žele da organizuju napad kako bi što prije pokušali smanjiti na 2:1.

46. – Nastavljena je utakmica, bilo bi odlično kada bi Zmajevi zabili još jedan pogodak u ranoij fazi drugog dijela meča.

45. – Kraj prvog dijela, zasluženo vodstvo Zmajeva 2:0

44. – Gazibegović sada projektilom s preko 20 metara testira golmana Islanda koji jedva brani ovaj udarac! Dobili smo korner. Nova serija napada našeg tima.

40. – GOOOOOL!!!!!! Ponovo Rade Krunić trese mrežu gostiju za velikih 2:0!! Ponovo je Dedić probio po desnoj strani a igrač Milana nakon nove gužve pred golom Islanda pogađa za sigurno vodstvo!

38. – Lopta je u posjedu Islanđana sada mnogo češće nego u prvih pola sata meča. Ipak, sve je to daleko od našeg gola. Osim pokušaja glavom iz daljine prije nekoliko minuta nisu gosti prijetili u ovom dijelu meča.

31. – Zaprijetio je Saničanin glavom, “vadi” golman Runarsson loptu ispod prečke!

28. – Malo su se oslobodili pritiska gosti, ali su Zmajevi visoko izašli na polovicu protivnika i zasad ih držimo daleko od gola.

22. – Trajao je kraći prekid nakon novog udarca koji je primio u glavu Krunić.

18. – Neće stati Zmajevi s ofanzivom nakon pogotka, to upravo i pokazuju jer se s naše strane vodi žestoka borba za svaku loptu.

14. – GOOOOL! Vodimo 1:0 golom Krunića!!! Probio je odlično Dedić po desnoj strani, ubacio, lopta je stigla do Prevljaka, a potom i do veznjaka Milana koji koristi gužvu pred golom gostiju i pogađa! Isplatio se pritisak od prve minute.

10. – Ponovo smo zaprijetili preko Demirovića, ali ostaje 0:0.

9. – Gužva pred našim golom trajala je 15ak sekundi, ali je lopta konačno izbačema u polje. Opasni su gosti nakon prekida.

5. – Demirović se našao pred golom gostiju, ali je golman dobro reagovao nakon udarca našeg napada koji je bio okružen igračima islanda. Velika prilika za BiH!

3. – Pokušali su naši igrači s brzim napadom na samom startu iznenaditi goste, ali otklanja odbrana Islanda opasnost.

1. – Počela je utakmica na Bilinom polju, poželimo sreću večeras dosta oslabljenom sastavu Zmajeva. Veliku podršku ima bh tim večeras.

Dvadesetak minuta prije početka Bilino polje je skoro pa ispunjeno. Odavno ovaj bh stadion nije ispunjen do posljednjeg mjesta.

Selektor Faruk Hadžibegić je odlučio da meč starta sa sljedećih 11 igrača:

Šehić – Dedić, Saničanin, Ahmedhodžić, Miličević, Gazibegović – Tahirović, Hadžiahmetović, Krunić – Demirović, Prevljak.

Dosta iznenađujuće, Džeko je ostao na klupi, a kao razlog se navodi lakša povreda leđa.

Za goste igraju:

Runarsson, Palsson, Magnusson, Gretarsson, Olafsson, Haraldsson, Traustason, Sigurdsson, Thorsteinsson, Gudmundsson i Finnbogason.

Glavni sudija ovog meča je Dnatas Rumšas iz Litvanije, a pomagat će mu njegovi sunarodnjaci Aleksandr Radius i Dovydas Sžiedelis. Četvrti sudija je također Litvanac Robertas Valkionis, dok će u VAR sobi biti Paolo Valeri i Daniele Doveri iz Italije.

Selektor Faruk Hadžibegić kazao je uoči utakmice kako ima respekt prema večerašnjem protivniku, ali i da bi želio da Zmajevi kvalifikacije startaju pobjedom.

“Pokušat ćemo igrati ofanzivno koliko nam protivnik dozvoli s ciljem da odigramo na rezultat”, rekao je selektor.

Evo i nekoliko zanimljivih usporedbi BiH i Islanda pred ovaj meč:

FIFA poredak: BiH: 57 – Island: 63.

Vrijednost ekipa: 78,30 miliona eura / 27,65 miliona eura.

Najskuplji igrač: Anel Ahmedhodžić (Sheffield United) i Amar Dedić (Salzburg) 10 miliona eura – Arnor Sigurdsson (Norrkoping) i Isak Bergmann Johannesson (Kopenhagen) 3,50 miliona eura.

Prosječna starost ekipe: 27.7 / 25.7.

Igrača iz stranih liga: 24 od 25 / 24 od 24.

Selektori: Faruk Hadžibegić (0 utakmica) – Arnar Vidarsson (30 utakmica, sedam pobjeda, 11 remija i 12 poraza).

Posljednjih pet utakmica (takmičarske): Tri pobjede, jedan remi i jedan poraz / Četiri remija i jedan poraz.