U turbulentnom derbiju, Borac sa Grbavice odnio tri boda

Fudbaleri Borca u paklenoj atmosferi na Grbavici savladali su Željezničar sa 2:1 u meču 17. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine.

Slavili su Banjalučani nakon preokreta, gotovo cijelo drugo poluvrijeme imali su igrača više, a pobjedonosni gol postignut je iz ofsajda.

Prilično je mirno bilo u uvodnim minutama utakmice, a u 9. minuti Santos pravi odličan prodor, odigrava povratnu loptu, ali njom na petercu ne uspijeva pronaći Dženisa Beganovića.

Uslijedio je u tim trenucima veliki pritisak Željezničara, ali odbrana Borca bila je na visini zadatka.

Onda je u 17. minuti jedna odluka Luke Bilbije razbjesnila cijelu Grbavicu, pošto je arbitar iz Prijedora dosudio nepostojeći prekršaj nad Enverom Kulašinom u opasnoj zoni. Na sreću, iz te situacije se nije izrodilo ništa, prenosi SCsport.ba.

Potom je uslijedio i prekid. Na stadion su stigli navijači Borca, te su preman ima počele letjeti baklje. Oni su brzo uzvratili i Bilbija je morao prekinuti na utakmicu. Nakon nekoliko minuta igra je nastavljena, a policija je Lešinare izvela sa stadiona i vratila kući.

U 23. minuti je dalekometnim udarcem prijetio Fedor Predragović, no lopta je otišla daleko pored gola.

Četiri minute poslije Željo stiže do vodstva. Semir Štilić je ubacio iz “skraćenog kornera”, Joseph Amoah je na prvu loše zahvatio loptu na petercu, ali je imao prostora da opet dođe do nje i pospremi je u mrežu za potpunu ludnicu na Grbavici.

Borac u 36. minuti dolazi do poravnanja preko Envera Kulašina. Nastala je gužva u šesnaestercu Plavih nakon jednog kornera, a na kraju je Kulašin uhvatio volej van kaznenog prostora i lopta je nekako završila u mreži za 1:1. Kulašin, inače dijete Željezničara, potom je potpuno razbjesnio navijače Plavih na Istoku, ispred kojih je dotrčao, a potom i gestikulirao prema njima…

Pritiskom Željezničara otvoreno je i drugo poluvrijeme. Prvo je dobrim udarcem glavom prijetio Dženis Beganović, a potom i volejem Amoah. Oba puta je Nikola Ćetković bio na visini zadatka.

U 56. minuti Željo ostaje s igračem manje zbog nepromišljenog poteza Santosa. Brazilac je laktom udario Nikolu Andrića i dobio direktan crveni karton.

Pet minuta poslije Edin Cocalić trese mrežu Banjalučana, ali gol je poništen zbog očitog prekršaja nad golmanom Ćetkovićem.

Kolosalnu priliku je u 70. minuti imao Borac. Kulašin je pobjegao odbrani Želje, Bender ga je nekako zaustavio, no odbio je loptu samo do Tatara. On šutira ka praznom golu, ali Plave izvrsnom reakcijom spašava Cocalić!

Marin Galić se u 78. minuti odvažio na dalekometni pokušaj, ali je lopta otišla metar iznad prečke.

Do preokreta Borac stiže šest minuta prije kraja. Momčilo Mrkaić je proturio loptu do Nedeljka Piščevića, koji matira Bendera za 1:2. I tada se radilo o izuzetno diskutabilnoj situaciji jer je Piščević vjerovatno bio u ofsajdu…

Utakmica je i završena rezultatom 2:1 za Borac.