Švicarska u četvrtfinalu, nemoćni prvak Evrope pao u Berlinu

Fudbaleri Švicarske održali su Italiji fudbalsku lekciju u osmini finala EURO-a u Berlinu.

Švicarska je prvi četvrtfinalista Evropskog prvenstva koje se igra u Njemačkoj.

Fudbaleri Švicarske, kao i na EURO-u 2020, priredili su iznenađenje u osmini finala Evropskog prvenstva, elimniravši aktuelnog prvaka Evrope – selekciju Italije.

Italijani su pali u Berlinu u meču koji je Švicarska potpuno zasluženo dobila rezultatom 2:0.

Švicarska je od starta utakmice kontrolisala stvari na terenu, a u prvoj velikoj šansi našao se Embolo u 24. minuti, ali je Donnarumma izašao kao pobjednik iz njihovog duela.

Donnarumma ništa nije mogao u 37. minuti kada je tim Murata Yakina zasluženo stigao u vodstvo. Ubacio je Vargas sa lijeve strane, raspoloženo Freulera niko nije ispratio, on je šutirao iz neposredne blizine gola i pogodio.

Moglo je u prvoj minuti nadoknade prvog dijela biti 2:0 za Švicarce, no Donnarumma uz pomoć stative spasio je Italiju nakon pokušaja Riedera iz slobodnog udarca.

Ono što Švicarcima nije pošlo za nogom krajem prvog, jeste početkom drugog poluvremena. Već u prvom napadu nastavka Švicarska je uduplala prednost. Lijep pogodak je poslije akcije koju su Azzuri ispraili samo pogledima, postigao Vargas. Parada Donnarumme nije pomogla, samo je uljepšala Vargasov gol.Italija je konačno ozbiljno zaprijetila golu Švicarske u 74. minuti, a najbolju šansu nije realizirao Scamaca koji je pogodio stativu, piše Faktor.

Švicarci su, podsjetimo, na “pandemijskom” EURO-u 2020 u osmini finala eliminirali Francusku, tadašnjeg viceprvaka Evrope i prvaka svijeta. U četvrtfinalu ih je zaustavila Španija poslije penala.

Švicarska će u četvrtfinalu igrati protiv boljeg iz duela Engleske i Slovačke.

U drugom duelu osmine finala danas se sastaju Njemačka i Danska (21 sat).