Ostalo

Španci su novi svjetski prvaci u vaterpolu

Novi svjetski prvaci su vaterpolisti Španije koji su u dramatičnom finalu, u Budimpešti, svladali Italiju nakon izvođenja peteraca.

Španija je na kraju slavila 15:14 (3:3, 3:0, 2:3, 1:3; 6:5)

Od početka je Španija bila u prednosti, ali startni zaostatak 1:3 uspjeli su Italijani anulirati i izjednačiti na 3:3 krajem prve dionice. Potom je krenuo veliki niz Španaca koji su poveli 7:3 i sve do sredine posljednje četvrtine su održavali prednost od dva do tri gola.

No, Italijani su, malo po malo, brisali zaostatak, a dvije minute prije kraja Presciutti je dalekometnim udarcem izjednačio na 9:9, kako je i završio osnovni dio igre.

U izvođenju peteraca obje su reprezentacije bile sigurne, osim po jednog promašaja, a sve je zaključeno tako što je španski golman Lorrio obranio udarac Canelli.

Španija se time osvetila Italijanima za poraz u finalu posljednjeg Svjetskog prvenstva u Gwangju prije tri godine. Tada je Italija slavila 10:5.

Za Špance je Granados postigao četiri gola, dok je dva dodao Munarriz. iU talijanskoj reprezentaciji jedini je dva gola postigao već spomenuti Canella.

Italija je time ostala na četiri naslova svjetskih prvaka, dok je Španija osvojila svoj treći naslov u povijesti. Zlatni su Španci prije ovog prvenstva bili 1998. i 2001. godine.

Podsjetimo kako je u ogledu za brončanu medalju Grčka svladala Hrvatsku 9:7. Peta je Srbija nakon 13:10 protiv SAD-a, dok su sedmi domaći mađarski igrači koji su pobijedili Crnu Goru 8:6.