Fudbal

Sjećate se najluđeg prezimena u historiji fudbala? Značenje nosi još luđu priču!

Jedan od onih napadača koji su napravili veliku karijeru, ali izvan one najveće scene, sigurno je danas 44-godišnjak, Jan Vennegoor of Hesselink.

FOTO: EPA/IAN STEWART
FOTO: EPA/IAN STEWART

Dovoljno u prilog govori tome činjenica da te svojom ikonom ili barem vrlo važnim igračem u određenom razdoblju, smatraju tri kluba, od čega su dva bivši prvaci Evrope.

Ljubimac navijača dva prvaka Evrope

Karijeru koja je trajala od 1996. do 2012. godine razvio je tokom značajnih dužih epizoda u tri kluba, uz još dodatak dva manja, pred sam kraj karijere.

Krenuo je s pet sezona u svom Twenteu, gdje je u 169 utakmica postigao 76 pogodaka, onda je za PSV u šest sezona odigrao 207 utakmica i poentirao 85 puta, potom u tri sezone u Celticu upisao 108 nastupa i 44 pogotka.

Odradio je još kratke epizode u Hull Cityju i bečkom Rapidu te povratničku u PSV-u, a penzionisao se nakon 549 seniorskih utakmica i 214 golova.

Izgledom aristokratsko prezime, ali istina je drugačija

Za Nizozemsku je odigrao 19 utakmica i postigao tri pogotka te je bio na SP-u 2006. i Euru 2008. Do više nastupa, pored konkurencije kakvu su činili Ruud Van Nistelrooy, Robin Van Persie, Patrick Kluivert, Roy Makaay, Pierre Van Hooijdonk, Ryan Babel i Klaas-Jan Huntelaar, nije bilo lako doći.

Ipak, ono po čemu ga najviše navijača pamti je prezime. Vennegoor of Hesselink na prvu izgleda kao aristokratsko ili barem plemićko, no znamo je da je bilo vrlo mrsko dizajnerima dresova i onima koji su njegovo ime trebali na njih otisnuti, piše Gol.hr.

Njega je recimo jako dobro iskoristio legendarni Gordon Strachan, kad je na predstavljanju u Celticu rekao navijača da je ispunio obećanje koje je dao kad im je rekao da će dovesti veliko ime.

No prava istina o prezimenu zapravo je daleko od bilo kakva visokog društva, a nizozemski jezik otkriva nam kako riječ “of”, koja vas vjerovatno voditi prema takvoj pretpostavci, zapravo znači “ili”.

Prezime nastalo prije četiri vijeka

Radi se o starom nizozemskom običaju, gdje su farmeri dobivali prezimena prema imenu farmi kojima su bili vlasnici. Janovi preci bili su vlasnici dvije farme, jedne imena Vennegoor, a druge naravno imena Hesselink.

Zbog toga su ljudi iz takvih porodica dobivali prezime kakvo ima Jan, u prijevodu Vennegoor ili Hesselink.

Ako ćemo otići baš u historiju njegove porodice, Guardian je u vrijeme njegova igranja u Celticu otišao sve do 17. vijeka, kad je došlo do brakova između nekoliko članova dvije ugledne farmerske porodice iz Enshedea. Kako su imena Vennegoor i Hesselink u javnosti imala jednaku vrijednost, odlučili su da neće birati između njih, nego su ostavili oba.

Svakako teško pamtljivo ime, osim ako ste navijač PSV-a, a kasnije i Celtica, oni su njemu u čast prepjevali jednu poznatu pjesmu, koja se često orila s tribina.