Ljajić je tako nastavio otkrivati specifikacije duga Partizana, koji ukupno iznosi 60 miliona eura i nastao je dok su klub vodili Miloš Vazura i Milorad Vučelić. Oni su bili prisiljeni napustiti klub, nakon čega je došao Ljajić s grupom novih dužnosnika, među kojima je najistaknutiji Predrag Mijatović kao sportski direktor. Ljajić i nova garnitura režu troškove i smanjuju broj zaposlenih, a sada slijedi smanjivanje plaće igračima, prenosi index.hr.
“Imali smo 30 igrača u dva prijelazna roka. To ni Manchester City ne može izdržati”
Partizan potresa nezapamćena rezultatska, financijska i kriza upravljanja. Srpski velikan je ljetos ispao iz sva tri evropska natjecanja u pretkolima. U prvenstvu je nakon 14 utakmica već 12 bodova iza aktualnog prvaka i lidera Crvene zvezde, koja ga je ove sezone na njegovom terenu pobijedila 4:0. Zato je morao otići trener Aleksandar Stanojević samo tri mjeseca nakon dolaska. U klubu je teška finansijska situacija, uprava je zbog rasula smijenjena, a navijači su zbog svega ogorčeni.
Na skupštini su dužnosti razriješeni predsjednik Milorad Vučelić, glavni direktor Miloš Vazura te članovi Upravnog odbora i svi članovi Skupštine. Novi predsjednik Rasim Ljajić je tada objavio: “Osim mene kao predsjednika, tu će biti Predrag Mijatović, Danko Lazović, kao i biznismeni Milka Forcan, Vojislav Lazarević, Boban Stojanović i Dragan Milovanović. Partizan čeka velika rekonstrukcija, a Mijatović će tu odigrati ključnu ulogu. Imamo igrače koji ničemu ne služe. Moramo smanjiti pogreške prilikom transfera, imali smo 30 igrača u dva prijelazna roka. To ni Manchester City ne može izdržati.”
“Poreznoj upravi dugujemo 22 miliona eura, agencijama i agentima 4.5 miliona eura, igračima 10 miliona eura…”
Ljajić je zatim na televiziji K1 objavio razmjere užasne financijske situacije koju je naslijedio u Partizanu: “Poreznoj upravi dugujemo 22 miliona eura, agencijama i agentima 4.5 miliona eura, igračima 10 miliona eura, dok su dugovanja prema klubovima oko 6 miliona eura. Sada moramo kontaktirati sve te ljude, pravimo reprograme i nešto plaćamo. Nije jednostavno, ali jedina pozitivna stvar je entuzijazam koji svi imamo. Nažalost, nemamo vreću para da izmirimo sve te dugove”, rekao je Ljajić i dodao:
“Radimo ozbiljnu sistematizaciju, koja će biti završena za dva ili tri dana, kako bismo smanjili broj zaposlenih i istražili mogućnosti za smanjenje plaća, koje su zaista ogromne. Mjesečni troškovi za plaće iznose 1.200.000 eura, uključujući radnu zajednicu i nogometaše, dok su nam prihodi praktički nula. Pokušavamo organizirati klub kao korporaciju kako bismo u budućnosti mogli funkcionirati, ali sada se borimo da ostanemo na površini.”
“Nemamo koga prodati, a to bi nas spasilo”
Ljajić se žali da nema koga prodati: “Nemamo prodaju igrača, što je nekada bila jedna od karakteristika Partizana. Prodajom jednog ili dva igrača mogli bismo osigurati pola ili trećinu budžeta. Ostali prihodi dolaze od sponzora i TV prava. Godišnji budžet iznosi 22 miliona eura, ali ga moramo smanjiti na 16 ili 17 miliona ako želimo opstati, možda čak i više, ovisno o plasmanu i mogućnosti prodaje nekog igrača. Prodaja jednog igrača u ovom trenutku bila bi spas, ali to je više želja nego realnost. Imamo potencijalna dva ili tri igrača, ali sve se svodi na potencijal. Sada nisam siguran da je to izvedivo.”