Kraj utakmice Kipar - BIH 66:99

Košarkaši Bosne i Hercegovine pobijedili su u Nikoziji u prvom kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo selekciju Kipra rezultatom 99:66 te su tako na najbolji način otvorili lov na smotru najboljih reprezentacija Starog kontinenta.

Kiprani su odlično ušli u utakmicu te tako iznenadili naše košarkaše. U jednom trenutku bilo je i devet poena razlike (11:2), a nakon time-outa selektora Aziza Bećiragića sve se okrenulo. BiH je zaigrala znatno bolje i prvu četvrtinu riješila u svoju korist (28:27).

U nastavku prvog poluvremena postojala je samo jedna ekipa na terenu. Selekcija BiH predvođena Džananom Musom, koji je u prvom dijelu postigao čak 16 poena, odigrala je sjajno u napadu i još bolje u odbrani pa su na odmor otišli s 13 poena prednosti (51:38).

Nastavili su naši dominirati i u drugom poluvremenu te je prednost konstantno rasla. Uoči posljednje četvrtine bilo je 77:56 za naš tim. Međutim, naš tim tu nije stao te je i u posljednjoj četvrtini odigrao maksimalno oprezno i motivisano te su potpuno deklasirali svoje večerašnje domaćine.

Najbolji u redovima naše selekcije bio je Musa s 26 poena, osam asistencija i pet skokova. Odličan je bio i Kenan Kamenjaš koji je ostvario double-double učinak od 13 poena i 10 skokova, dok je Ajdin Penava postigao 15 poena. Darral Willis je bio najbolji kod Kiprana s 22 poena i 13 skokova.

Druga utakmica naše grupe između Francuske i Hrvatske igra se večeras od 20:30 sati.

U narednom kolu, već u ponedjeljak, naša selekcija će u Tuzli dočekati Francusku, dok će Hrvatska ugostiti Kipar.

TOK UTAKMICE

39′ Uskoro će kraj u Nikoziji.

37′ Evo nas na +30 nakon zakucavanja Penave, asistencija za Sejfića.

36′ Prvi poeni za Vojina Ilića.

35′ Treći poen Lončara.

35′ Lazić za Penavu, lijepa akcija.

33′ Lončar se upisuje u strijelce.

32′ Kamenjaš stiže do 13 poena.

31′ Willis poentira za domaćine.

31′ Počela posljednja četvrtina.

30′ Kraj treće četvrtine, 56:77 za našu selekciju pred ulazak u posljednji period.

30′ Kamenjaš za +21.

29′ Deseti poenLazića.

28′ Nova trojka Penave!

27′ Evo serije Kipra od 4:0, ponovo Willas, ali Kamenjaš to prekida.

26′ Giannaras pogađa trojku za Kiprane, uzvraća Musa.

26′ Giannaras pogađa trojku za Kiprane, uzvraća Musa

26′ Atić i Alibegović sada prave mini seriju 4:0, idemo na +16.

25′ Willis postiže 18. svoj poen, malo smo se opustili srljamo u napadu.

23’Musa precizan sa slobodnih bacanja, njegovih 19 poena.

22′ Willis sada drži Kipar iznad vode.

21′ Atić trojkom otvara drugo poluvrijem

20′ Kraj prvog poluvremena, +13 za našu selekciju.

19′ Osmi poen Lazića.

18′ Sada i trojka Penave.

17′ Trojka Gegića, peti njegov poen.

17′ Tigkas igra odlično, njegovih 14 poena.

16′ Lazić nas vodi na +10, lakše dišemo sad.

16 Gegić zakucava, Atić uzvraća asistenciju.

15′ Gegić sada lijepo asistira za Atića.

15′ Smitzis poentira, ne daju se Kiprani.

14′ Nesportska sada za Willisa.

13′ Willis i Tigkas vraćaju Kipar u egal.

12′ Zakucavanje Penave!

11′ Vrabac pravi seriju od četiri poena idemo na +5.

11 Sjajan potez Vrabca, koš i dodatno bacanje.

11 Počela druga četvrtina.

10 Kraj prve četvrtine, vodstvo naše selekcije 27:28.

10 Tigkas pogađa za dva poena, njegov deseti poen, plus tehnička za Gegića.

10′ Već 14 poena Muse.

9 – Musa i Michail razmjenjuju trojke (25:25).

9 – Napokon i vidim, Lazić zakucava (22:20).

7 – Napokon izjednačenje, preko Lazića (20:20).

7 – Kamenjaš vraća na 18:20.

7 – Naturalizirani Willis pogađa trojku (16:20).

6 – Musa pogađa uz prekršaj na njemu (16:17). Izborili smo napad nakon promašenog bacanja.

5 – Alibegović i Musa su nas pribilžili na 14:17.

5 – Stylianou pogađa trojku (10:17).

5 – Kamenjaš pogađa iz kontre (10:14).

4 – Musa pogađa bacanja (8:14).

4 – Willis trojkom vraća na 6:14.

3 – Alibegović smanjuje na 4:11. Kamenjaš zakucava za 6:11.

2 – Selektor Bećiragić već traži tajm-aut.

2 – Tigkas je postigao osam poena, kod nas jedini strijelac Musa.

2 – Gubimo već 2:11. Tri trojke su nam pogodili Kiprani.

1′Počela utakmica u Nikoziji, sretno momci!