"Panenka" Livaje u porazu Hajduka od nikad goreg Osijeka

Osijek je očito morao dotaknuti dno da bi napokon krenuo naprijed. Trijumfom protiv Hajduka izvukli su se Bijelo-plavi iz crne serije od šest utakmica bez pobjede i pobjegli s prvoligaškog začelja. Težak teret skinuli su Bijelo-plavi s leđa. Iako su opasno visili, pišu Sportske novosti.

Osijek je opet pokazao dva posve suprotna lica, sjajno u prvom dijelu i ružno u nastavku u kojem su umalo ispustili 2:0 prednost i u kojem je Hajduk zabio čak tri gola. Ali dva su poništena zbog zaleđa.

SVE GOLOVE POGLEDAJTE OVDJE.

Počelo je energično, živo, obje su momčadi u utakmicu ušle tražeći pobjedu. A jedan je igrač obilježio poluvrijeme. Laszlo Kleinheisler odigrao je simultanku, oba Osijekova gola u prvom dijelu uslijedila su nakon njegovih akcija.

Prvi je zaprijetio Hajduk. U 16. minuti Livaja je uzeo loptu između neodlučnih Lončara i Leovca, zavrnuo u kazneni prostor i na pladnju poslužio Biuka. Međutim, on je neometan s desetak metara otpucao izravno u Ivušića.

Uskoro je u prednost došao Osijek. Raspoloženi Kleinheisler pripremio je sve za udarac Leovca, a ovaj otpucao iz prve, ne toliko jako, ali precizno i neobranjivo uz vratnicu. Leovcu je, inače, to bio prvi pogodak u dresu Osijeka.

Sjajni Kleinheisler nastavio je mučiti obranu Hajduka, dijelio je “tunele” svojim čuvarima, a u 39. minuti upustio se u dribling koji je doveo do drugog gola. U kaznenom prostoru ruši ga Grgić, a dvojbe za suca Čulinu nije bilo – kazneni udarac.

I na prošlom gostovanju u Gradskom vrtu Osijek je imao jedanaesterac protiv Hajduka, ali epilog je ovaj put bio bitno drugačiji. Osijek je u Belji, između ostalog, dobio i sigurnog izvođača kaznenih udaraca. S tim pogotkom, petim prvenstvenim ove sezone, izdvojio se kao najbolji strijelac lige.

Na poluvremenu je Bjelica morao prisilno mijenjati, zbog ozljede je u svlačionici ostao kapetan Škorić, a u igru je ušao mladi Barišić. Hajduk je u nastavak ušao u ozbiljnom minusu, međutim nije odustajao. Velika potrošnja protiv Villarreala nije se osjetila, a Osijek je sve više posustajao.

Nastavak je posve pripao Hajduku. U 55. zabio je Sahiti, ali pogodak je poništen zbog zaleđa u kojem se prethodno našao Kalik koji je sudjelovao u akciji.

Ljestvica je sugerirala drugačije, jer Osijek je dočekao Hajduk kao “fenjeraš”, ali ambijent u Gradskom vrtu ipak je odavao kako se igra jedan od najvećih derbija hrvatskog nogometa. Koji je doduše imao i svoju tamnu stranu.

Rekord na tribinama

Na tribinama zdanja kojeg Bijelo-plavi uskoro napuštaju, a na kojem Hajduk vrlo vjerojatno gostuje posljednji puta, zabilježen je rekordan broj gledatelja ove sezone, najveći u posljednjih nekoliko godina – 7.820. Kohorta je podigla navijače bijelo-plavih na noge, nakon 38 osam dana bez pobjede bili su “gladni” trijumfa.

Istovremeno, Torcida nije do posljednjeg mjesta ispunila sjevernu tribinu kako je bilo očekivano. Navijačima Hajduka bilo je proslijeđeno tisuću ulaznica, ali toliki interes ipak nije postojao. Vraćeno ih je čak 400! Rijetko kada je sektor iza sjevernog gola bio prazniji kada je gostovao Hajduk.

U 65. minuti uslijedilo je prekid zbog desetak baklji koje je Kohorta ubacila na teren. Nije bila nimalo ugodna scena jer bakljada je za posljedicu imala i požar na istočnoj tribini kojoj su gorjele stolice. I dok je fokus većine gledatelja bio na intervenciji vatrogasaca, Hajduk se vratio u igru.

U 70. Krovinović je odlično otpucao nakon dodavanja Livaje, ali Ivušić je na mjestu. Ni minutu kasnije Hajduk je dobio kazneni udarac, Leovac je promašio loptu i udario Awaziema. Livaja je uzeo kratak zalet i slomio Ivušića za povratak Hajduka u igru.

Pogodak je Hajduku dao novu energiju, a u igru Osijeka uvukla se nesigurnosti. A što su gosti znali iskoristiti. U 83. minuti zagužvalo se u kaznenom prostoru Osijeka, sjajna intervencija Ivušića pa vratnica spasili su mrežu Osijeka, ali lopta se nekako odbila do Mlakara koji zabija.

Nakon skoro pet minute VAR provjere i taj je pogodak poništen zbog zaleđa. Zbog dva duga prekida utakmica je produžena čak deset minuta u kojima je Hajduk opasno zaprijetio preko Melnjaka, a potom i Sahitija, no gosti poraz nisu uspjeli izbjeći