Pezer je jedini normu imao i prošle godine za Svjetsko prvenstvo u Tokyju, ali je zbog prestupa ostao bez plasmana. Sada norma iznosi 20.80 metara, ali je on nastup osigurao na osnovu pet ostvarenih rezultata i trenutnog plasmana na 13. mjesto evropske ljestvice, dok je na svjetskoj ljestvici najboljih bacača kugle trenutno 34.
Prošlu je godinu završio s najdužim hicem za njega skromnih 20.56 metara, dok mu je ove godine do sada najduži hitac 20.61 metar. Jasno je da je u usponu forme, ali je najvažnije da pobjeđuje pa će mu i zlatna balkanska medalja, u subotu osvojena u grčkom Volosu, biti veliki podstrek za ostatak sezone. Na EP-u u Birminghamu nastupit će 30 bacača kugle – svi koji ispune normu od 20.80 metara ili po rejtingu.
– Naravno, uvijek je lijepo kada se pobjeđuje i osvajaju medalje, a pogotovo kada se radi o zlatu sa Balkanijade. Konkurencija je bila dobra, ja sam najduži hitac imao 20.29 metara, čime, kako sam odmah i rekao, nisam bio najzadovoljniji, ali je najvažnije da sam osvojio zlatnu medalju. Medalja je dobar podsticaj za nastavak priprema, u sklopu kojih ću u ponedjeljak ponovo otići na Vlašić. Plan je da treniram naredne sedmice na Vlašiću, a naredne bih subote mogao nastupiti i na mitingu Atletskog kluba Mladost u Zagrebu – kaže Pezer, koji nažalost večeras neće imati priliku da nastupi na Memorijalu Marijana Hanžekovića u Zagrebu.
Bio je na listi čekanja, ali organizator je odabrao 12 takmičara koji su u ovom trenutku bolje rangirani.
– Protekle su me dvije godine pratile povrede, koje su me dosta kočile. Sedam godina prije toga bacao sam preko 21 metar, a 2014. godine uspio sam i u dvorani baciti 21.42 metra, čime sam oborio lični i državni rekord u dvorani, koji je do tada iznosio 21.15 metara, a koji sam ostvario upravo na Svjetskom dvoranskom prvenstvu u Birminghamu, 3. marta 2018. godine, s kojim sam bio peti. Novi dvoranski rekord bio je obećavajući i za nastavak te sezone, da bih mogao popraviti i nacionalni rekord na otvorenom od 21.48 metara, koji sam postavio 13. augusta 2019. godine u švedskom gradu Växjö. Međutim, povrede su me udaljile od željene forme – kaže Pezer, koji je ove sezone odlučio propustiti dvoranske nastupe.
Cilj je, dodao je, samo EP u Birminghamu, a nakon toga i Mediteranske igre koje se od 21. augusta do 3. septembra održavaju u italijanskom Tarantu. Plan je, dodaje, da nakon mitinga u Zagrebu nastavi pripreme na Vlašiću, a polovinom juna da nastupi i na nekom od mitinga, dok će mu Državno prvenstvo u Rogatici, 28. i 29. jula, biti zadnja provjera nastup na EP-u.
– Nema potrebe da jurim nastupe, jer imam normu, a želim se posvetiti radu. Plan je da radim na brzini, jer želim tempirati formu za EP. Ove sam godine malo duže radio bazu, ali sada polako popuštamo pa vjerujem da ćemo uspjeti tempirati formu. Ako se uspijem vratiti na dužine preko 21 metar, vjerujem da bih mogao biti u krugu konkurenata i za medalju. Favorit za zlato je Italijan Leonardo Fabri, a za srebro i bronzu biće dosta konkurenata. Sebe vidim u tom krugu. Najvažnije je da sam potpuno zdrav i opušten, jer sam ispunio normu – kaže Pezer, koji napominje kako mu je Olimpijski komitet BiH ove godine osigurao 10.000 KM za pripreme i suplementaciju.
Pezer je prvak Balkana na otvorenom bio i 2017. godine u Novom Pazaru (20.11 m), 2023. u Kraljevu (20.55 m) te ove godine u Volosu (20.29 m), dok je u dvorani četiri puta osvajao zlatne medalje na Balkanijadama, i to sva četiri puta u turskom Istanbulu – 2018. godine s 20.77 m, 2019. s 20.22 m, 2020. s 20.75 m i 2024. s 20.75 m.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, čitajte na Google News.