Novi problem za Zmajeve nakon što je Litvanija deklasirala Mađarsku

Muška košarkaška reprezentacija Litvanije savladala je večeras Mađarsku i uspjela zadržati šanse za plasman u osminu finala EuroBasketa.

Iako smo se svi nadali pobjedi Mađarske koja bi Zmajeve automatski poslala u nokaut fazu, Litvanija je večeras bila daleko bolji tim i slavila ubjedljivu pobjedu rezultatom 87:64.

Ono što će biti dodatni problem za umorne Zmajeve je i to što će sutra najbolji litvanski igrači biti kudikamo odmorniji, budući da im je njihov selektor dao manju minutažu i tako ih sačuvao za ključni duel.

Već u prvoj četvrtini Litvanci su došli do solidnih +8, ali su se u završnici iste Mađari uspjeli konsolidovati i smanjiti na minus 4 (18:22).

Nadu bh. navijačima dala je i druga četvrtina, odnosno prvi dio u kojem su Mađari držali rezultatski egal, a u dva navrata došli i do vodstva (27:26 i 29:28).

No, nakon toga je uslijedila serija Litvanaca 13:0, koja je ujedno bila i prelomna na ovoj utakmici. Litvanci su se do kraja prvog poluvremena odvojili na plus 15 (48:33), a u trećoj četvrtini samo nastavili povećavati prednost koja je u pojedinim trenucima iznosila i plus 27 (69:42), piše Sport1.

Litvanci nisu imali problema da do kraja utakmice održavaju veliki rezultatski suficit, te je utakmica završena pobjedom od 23 poena razlike (87:64).

Najefikasniji u ekipi Litvanije bili su Jonas Valanciunas sa 21 i Damantas Sabonis sa 19 poena. Grigonis je dodao 15, a Jokubaitis 10.

Bosna i Hercegovina i Litvanija tako će sutra od 14:30 igrati odlučujući meč za prolaz u osminu finala EuroBasketa.