Novi poraz za Dončića i Mavse, Boston pobijedio i treću utakmicu i stigao na korak do rekordnog 18. naslova

Košarkaši Boston Celticsa pobijedili su Dallas Maverickse 106:99 i poveli 3:0 u seriji finala doigravanja NBA lige.

Luka Doncic

Od 18. naslova u historiji franšize dijeli ih još jedna pobjeda. Sljedeća utakmica igra se u petak u Dallasu. Nikada u historiji NBA doigravanja ni jedna ekipa nije uspjela preokrenuti 0:3 u ukupnu pobjedu u seriji. Takvih pokušaja bilo je 156.

Boston je serijom 20:5 stigao do velikih +21 početkom četvrte četvrtine. Činilo se da će vodstvo 91:70 biti dovoljno za mirno privođenje utakmice kraju, no domaćin je potom odgovorio serijom 22:2 i minutu i pol prije kraja susreta stigao na samo poen zaostatka.

Problem za Dallas bio je taj što je Luka Dončić četiri i pol minute prije kraja dobio šestu ličnu grešku i morao je napustiti igru.

Jayson Tatum zabio je 31 koš, imao šest skokova i pet asistencija, a Jaylen Brown dodao je 30 uz po osam uhvaćenih lopti i asistencija. Derrick White zaustavio se na 16 za Boston, kod kojeg niko drugi nije ubacio dvoznamenkast broj poena.

Kod Dallasa je najbolji bio Kyrie Irving s 35 poena. Dončić je dodao 27, uz po šest skokova i asistencija, ali uz loših 1/7 za tricu i uz 16 promašenih pokušaja iz igre. Ukupan šut iznosio mu je 11/27.