Ostalo

Norveška odbranila naslov prvaka, Dankinje pale u posljednjim minutama

Ženska rukometna reprezentacija Norveške odbranila je naslov prvaka Evrope osvojen 2020. godine, nakon što je u večerašnjem finalu prvenstva savladala reprezentaciju Danske rezultatom 27:25.

Norvežanke su odigrale odličan turnir, ali su u večerašnjem duelu bile nešto lošije nego obično, naročito u ranoj fazi prvog poluvremena, u kojoj je Danska prijetila da se istinski udalji. prenosi Faktor.ba.

Dankinje su vodile sa 9:4 u jednom momentu i bila im je to maksimalna prednost, a Norvežanke su u nastavku susreta zaigrale ipak nešto bolje i prvo poluvrijeme je okončano sa za njih puno prihvatljivijih 15:12 u korist Danske.

Nastavak susreta donio je sličnu igru, Danska je bila bolja, vodila je sa dva ili tri gola razlike, a sredinom drugog dijela odvojila se nakratko na plus četiri (22:18). Bio je to prelomni momenat utakmice, jer je Norveška tada vrhunski odreagovala i vezala četiri uzastopna pogotka. Iako je Danska potom uspjela ponovo povesti sa 23:22, konci njene igre su pokidani, a do kraja meča se igralo onako kako je Norveška htjela. Norveška u samom finišu prvi put dolazi u vodstvo, rezultatom 24:23, a do kraja je Danska uspjela samo jednom izjednačiti, prije nego što su Norvežanke iskontrolisale meč i privele ga uspješno kraju rezultatom 27:25.

Norveškoj je ovo deveti naslov evropskog prvaka po čemu je apsolutni rekorder.

Najbolja u pobjedničkoj ekipi bila je Nora Mork sa osam golova, dok je Louise Burgaard za Dansku zabilježila šest pogodaka.