Njemačka u turbulentnom duelu savladala Dansku

Fudbaleri Njemačke pridružili su se Švicarskoj u četvrtfinalu EURO-a nakon što su u Dortmundu savladali Dansku, polufinalistu sa prethodnog Evropskog prvenstva, rezultatom 2:0.

U prvom poluvremenu u Dortmundu koje je trajalo čak 70 minuta nije bilo pogodaka, ali uzbuđenja itekako jeste.U 35. minuti sudija Michael Oliver iz Engleske povukao je igrače u svlačionicu poslije vremenskih neprilika. Padali su jaka kiša i grad. Iznad stadiona je grmilo i sijevalo.

Prekid je trajao ukupno 24 minute.

Na startu utakmice, u 4. minuti, zatresla se mreža Danaca, pogodio je Schlotterbeck, no golu je prethodio prekršaj pa je poslije intervencije iz VAR sobe na semafor vraćen početni rezultat.

Poslije toga su šanse za Njemačku propustili Kimmich i Havertz, a Danci su prvi put ozbiljno zaprijetili preko Maehlea u 24. minuti.

Poslije prekida zbog nevremena, Danci su prije odlaska na odmor imali zicer preko Hojlunda. Napadač Danske izašao je sam pred Neuera, ali čuvar mreže Njemačke je odbranio i pokazao zašto je posljednju deceniju među najboljim golmanima svijeta.Utakmica je prelomljena na startu drugog poluvremena.

U 48. minuti Andersen je slavio pogodak Danske, ali ispostavilo se da je asistent kod gola Delaney bio u nedozviljenoj poziciji. Sudija Oliver je nakon intervencije iz VAR sobe poništio gol.

Pet minuta kasnije VAR je ponovo intervenisao. Andersena je u šesnaestercu Danske lopta pogodila u ruku, engleski arbitar je otišao gledati snimak i vrlo brzo pokazao na bijelu tačku. Loptu je na 11 metara namjestio Havertz i pogodio, iako je Schmeichel otišao u pravu stranu.U 59. minuti Havertz je imao priliku riješiti meč, ali je iz izgledne pozicije poslao loptu tik pored stative.

Hojlund je u 66. minuti iz šesnaesterca šutirao pravo u Neuera, a u 68. minuti Njemačka je kontranapadom i golom Musiale riješila pitanje pobjednika i putnika u četvrtfinale, piše Faktor.

Ulogu četvrtg arbitra na ovom meču obavljao je Irfan Peljto.Nijemci će u četvrtfinalu 5. jula u Stuttgartu igrati protiv boljeg iz duela Španija – Gruzija.Četvrtfinale EURO-a izborila je i Švicarska eliminacijom aktuelnog prvaka Starog kontinenta – Italije. Švicarci čekaju boljeg iz duela Engleska – Slovačka.